Jeseniki wabią turystów... filmami

Redakcja
"Alois Nebel” - komiks i film o niezwykłym życiu czeskiego dróżnika ma w Czechach tysiące sympatyków.
"Alois Nebel” - komiks i film o niezwykłym życiu czeskiego dróżnika ma w Czechach tysiące sympatyków.
Czesi opracowali specjalne trasy turystyczne dla miłośników kina.

W Jeseniku powstaje regionalna agencja filmowa. Jak informuje czeski dziennik "MF Dnes", agencja będzie się zajmować profesjonalną obsługą ekip filmowych, które chcą korzystać z miejscowych plenerów.

Będzie też organizować w Jeseniku specjalne trasy pobytowe dla turystów zachęconych do przyjazdu filmami.

W górach za polską granicą nakręcono ostatnio aż 11 filmów czeskiej produkcji. Producenci szczególnie chętnie wykorzystują scenerię uzdrowiska Nove Losiny, Karlovej Studanki, Lipovej Lazni oraz zamków w Bruntalu i Losinach.

Najgłośniejszym filmem zrealizowanym m.in. na stacjach kolejowych w Horni Lipowej i Malej Morawce jest obraz "Alois Nebel" w reżyserii Tomasza Lunaka.

To czeski sposób na rozliczenie się z historią wypędzenia Niemców sudeckich po II wojnie światowej. W filmie zagrali prawdziwi aktorzy, ale potem za pomocą tzw. rotoskopii przerobiono go na animację.

"Alois Nebel" był w tej kategorii nominowany do Oscara. 1 grudnia na festiwalu na Malcie zdobył Europejską Nagrodę Filmową w kategorii filmów animowanych.

Stowarzyszenie Ruchu Turystycznego Jeseniki, które inicjuje powstanie agencji filmowej, zapowiada, że będzie organizować specjalne trasy turystyczne dla podróżujących koleją śladami dróżnika Aloisa Nebela z Bludova aż do Zlatych Hor.

Czesi liczą, że region nie tylko przyciągnie nowych filmowców, ale zyska także dodatkową atrakcję turystyczną. Nowa Zelandia dzięki serii filmów o Władcy Pierścieni stała się turystyczna potęgą.

To niejedyny pomysł czeskich sąsiadów na rozkręcenie turystyki tematycznej. 13 lokalnych grup działania i stowarzyszeń obywatelskich zamierza zorganizować Geopark Jeseniki, prezentujący miejscowe atrakcje geologiczne. Między innymi jaskinie, dawne sztolnie górnicze, kamieniołomy, wygasłe wulkany i miejsca występowania minerałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska