Załóż kask na stoku narciarskim!

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Średniej klasy narciarz, jadąc łatwa trasą, rozpędza się do 30-40 km/h. Przy takich prędkościach warto mieć osłonę, szczególnie gdy dojdzie do zderzenia z innym narciarzem.
Średniej klasy narciarz, jadąc łatwa trasą, rozpędza się do 30-40 km/h. Przy takich prędkościach warto mieć osłonę, szczególnie gdy dojdzie do zderzenia z innym narciarzem. Krzysztof Strauchmann
Dzieci do 16. roku życia, jeżdżąc na nartach czy snowboardzie, muszą mieć kaski - tak od roku stanowią przepisy. Ale osoby powyżej 16. roku życia już tego obowiązku nie mają.

- I nie brakuje "gierojów", którzy powtarzają, że całe życie jeździli bez kasku, więc go nie potrzebują - przyznaje Marek Malec z Opola, instruktor Polskiego Związku Narciarskiego.

Średniej klasy narciarz, jadąc łatwa trasą, rozpędza się do 30-40 km/h. Przy takich prędkościach warto mieć osłonę, szczególnie gdy dojdzie do zderzenia z innym narciarzem.

- Mam znajomego, który pewnego dnia pojechał na narty w Alpy, gdzie ekipa... nie chciała z nim jeździć, póki nie włoży kasku. Zrobił to pierwszy raz w życiu, niechętnie. I podczas zjazdu miał "stłuczkę", po której w kasku pozostało wgłębienie.

Gdyby nie kask - ta dziura byłaby w jego czaszce - mówi Marek Malec. Instruktor PZN podkreśla, że kaski zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygodę: - Są lekkie, ciepłe, mają wentylację. Kiedyś uważano, że w kaskach jeżdżą tylko szpanerzy. Teraz - po prostu ludzie mądrzy.

W czeskich Jesenikach, gdzie bywam niemal co tydzień, coraz mniej jest dorosłych narciarzy z pomponiastymi czapkami na głowach. Kaski przyjmują się, choć wolniej, także na polskich stokach.

Najszybciej zakładają je rodzice małych narciarzy, aby dać przykład dzieciom. Zbigniew Florczak, neurochirurg z opolskiego WCM, podkreśla: - Tak jak latem trafiają do nas skoczkowie do wody z urazami kręgosłupa, tak zimą - narciarze, którzy uprawiali sport bez kasków.

Rok temu leczyliśmy narciarzy, którzy doznali urazów w Jesenikach, polskich górach, Alpach. Mieli urazy twarzoczaszki, ale i kręgosłupa szyjnego, wymagającego operacji, wielomiesięcznego leczenia oraz równie długiej rehabilitacji. Ja jeżdżę w kasku i innym dorosłym też zalecam.

"Żyj z głową. W kasku" - to hasło ogólnopolskiej akcji (m.in. PZN-u i GOPR-u). I wcale nie na wyrost: na początku stycznia na stoku Miroslav (Jeseniki) młodemu narciarzowi bez kasku wypięła się narta. Zrobił salto i uderzył głową w słup od wyciągu. Słup był wprawdzie zabezpieczony otuliną, ale narciarz i tak nie przeżył uderzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska