30 tys. zł odszkodowania za wypadek na nieodśnieżonym chodniku

Dodano: 1 lutego 2013, 13:15 Autor:

Zarządca ulicy Szkolnej w Prudniku został uznany winnym zaniedbania i musi wypłacić 30 tys. zł zadośćuczynienia.

W styczniu 2010 roku pan Witold poślizgnął się na nieodśnieżonym chodniku na ulicy Szkolnej w Prudniku. Doznał skomplikowanego złamania lewej kości udowej i urazu biodra. Zarząd Budynków Komunalnych, do którego obowiązków należy odśnieżanie chodnika, nie poczuwał się do odpowiedzialności za wypadek. Rodzina zwróciła się wtedy do firmy specjalizującej się w pomocy prawnej w uzyskiwaniu odszkodowań powypadkowych.

W międzyczasie pan Witold zmarł na skutek choroby niemającej związku z wypadkiem na ulicy Szkolnej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Opolu odszkodowanie w wysokości prawie 30 tysięcy złotych otrzyma wdowa i córka pana Witolda. Wyrok jest prawomocny.

- To już druga sprawa o zadośćuczynienie, którą przeciwko gminie Prudnik prowadziliśmy w imieniu poszkodowanych - wyjaśnia Bartosz Skwiercz z firmy specjalizującej się w pomocy prawnej w uzyskiwaniu odszkodowań powypadkowych.

W pierwszej z nich ucierpiała mieszkanka Prudnika. Do wypadku doszło 10 stycznia 2009 roku, również na ulicy Szkolnej w Prudniku. Na zapadniętym i oblodzonym chodniku oraz przy niesprawnych lampach ulicznych kobieta poślizgnęła się i złamała kość podudzia z przemieszczeniem. Pogotowie ratunkowe zabrało poszkodowaną do szpitala, gdzie poddano ją operacji, a potem rehabilitacji, trwającej razem z leczeniem siedem miesięcy.

Podobnie jak w przypadku pana Witolda, mimo prawnego obowiązku odśnieżania ulic przez zarządcę, czyli Urząd Gminy w Prudniku, samorząd nie poczuwał się do odpowiedzialności. Na etapie przedsądowym gmina Prudnik odmawiała podjęcia rozmów. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

- Paradoksalną sytuacją było wzajemne przerzucanie winy pomiędzy Urzędem Miejskim w Prudniku a Zarządem Budynków Komunalnych, choć w obu przypadkach i tak chodziło o odpowiedzialność gminy - mówi Bartosz Skwiercz. - Następnie gmina argumentowała, że poszkodowana "nie zachowała należytej staranności odpowiedniej do rodzaju nawierzchni drogi”.

Ostatecznie Sąd Rejonowy w Prudniku orzekł na rzecz poszkodowanej 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia wraz z pokryciem kosztów sądowych i kosztami leczenia do zapłacenia przez gminę Prudnik.

Czytaj więcej o:
  • pod paragrafem
  • sąd w opolu
  • wypadek w prudniku
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Prudniku trudno znaleźć pracę?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 320.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.