PWSZ w Nysie. Pokażą potęgę ucznia

PWSZ w Nysie
Przekonać gimnazjalistów, że matematyka może być fajna, to nie lada wyzwanie. Wykładowcy skorzystają więc z ciekawych programów komputerowych i gier edukacyjnych.
Przekonać gimnazjalistów, że matematyka może być fajna, to nie lada wyzwanie. Wykładowcy skorzystają więc z ciekawych programów komputerowych i gier edukacyjnych. PWSZ w Nysie
Działające przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie Biuro Projektów rozpoczęło właśnie realizację swojego kolejnego programu pod nazwą "Potęga ucznia". "Poligonem doświadczalnym" będzie gimnazjum nr 1.

Chodzi w nim o opracowanie, a później wdrożenie na przykładzie gimnazjum nr 1 w Nysie nowych narzędzi dydaktycznych ułatwiających prowadzenie zajęć z matematyki.

Jak zapewniają władze uczelni nowy program będzie oparty w dużej mierze na wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Dzięki niej można np. organizować wideokonferencje, czy uczyć się na odległość.

- "Potęga ucznia" zakłada zwiększenie zainteresowania uczniów matematyką, a co za tym idzie pozwoli na lepsze przygotowanie gimnazjalistów do wejścia w dorosłe życie i rozsądne podjęcie decyzji, co do wyboru kierunku dalszego kształcenia - tłumaczy Danuta Seretna-Sałamaj, koordynator Biura Projektów PWSZ w Nysie. - Realizacja projektu i wprowadzenie modyfikacji w programach nauczania matematyki w szkołach gimnazjalnych, pozwoli zainteresować młodych ludzi i zachęcić ich do kontynuowania nauki na kierunkach technicznych lub ścisłych.

Zainteresowany matematyką gimnazjalista chętniej podejmie dalszą naukę i będzie w przyszłości osiągał lepsze wyniki w szkole średniej a potem na studiach.

W tym celu opracowany zostanie program zawierający innowacyjne narzędzia dydaktyczne.

Złożą się na nie m.in. scenariusze lekcji uwzględniające zastosowanie TIK.
W czasie lekcji wykorzystywany będzie program komputerowy typu CABRI, który stanowi nowoczesne narzędzie nauczania matematyki. Aby było jeszcze ciekawiej dzieciaki będą mogły podczas lekcji zgłębiać tajniki matematyki grając w zabawy edukacyjne, planszowe i komputerowe, a najlepsi będą okrzyknięci np. "mistrzem mnożenia".

Dodatkowo wykorzystane zostaną programy multimedialne dające niekonwencjonalny przekaz wiedzy z trójwymiarowymi animacjami, filmami oraz setkami interaktywnych ćwiczeń. To wszystko ma sprawić, że wiedza będzie przyswajana szybko i efektywnie.

- Oczywiście nasz projekt jest realizowany w oparciu o obowiązującą podstawę programową - zapewnia Danuta Seretna-Sałamaj. - Posiada szczegółowe cele kształcenia zgodne z treściami nauczania zawartymi w podstawie programowej, opis założonych osiągnięć uczniów oraz metody sprawdzania tych osiągnięć, jak i propozycje kryteriów oceny

Ale modyfikacja i ulepszenie metod nauczania to nie wszystko. Dzięki "Potędze ucznia" wzbogacona zostanie również baza dydaktyczna nyskiego gimnazjum. Szkoła bowiem zostanie wyposażona w pomoce naukowe i materiały do ćwiczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska