Mieszkańcy opolskich gmin za śmieci zapłacą podwójnie?

Redakcja
Według nowej ustawy to samorządy wybiorą firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.
Według nowej ustawy to samorządy wybiorą firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców. Paweł Stauffer
Musicie wypowiedzieć aktualne umowy na wywóz odpadów - apelują do mieszkańców władze gmin. Kto zawali sprawę, po 1 lipca będzie za śmieci płacił podwójnie - przestrzegają.

Pierwszego lipca wejdą w życie przepisy nowej tzw. ustawy śmieciowej, które zrewolucjonizują całą gospodarkę odpadami. Właścicielami pustych puszek, makulatury, obierków po ziemniakach, wszystkiego, co dziś trafia do kubłów, staną się formalnie gminy. To one staną się odpowiedzialne za wywóz śmieci na wysypisko, ich utylizację i recykling. Samorządy w przetargach wybiorą firmy, które będą odbierały odpady spod domów i zapłacą za tę usługę z podatku, pobieranego od mieszkańców. Sęk w tym, że obecnie zawarte umowy z prywatnymi firmami nie wygasną automatycznie.

- Dlatego właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy wspólnot i spółdzielni oraz firmy i instytucje muszą wypowiedzieć dotychczas zawarte umowy na odbiór odpadów komunalnych ze skutkiem na 30 czerwca 2013 roku - informuje Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy UrzęduMiasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Podobne apele kierują do mieszkańców inni samorządowcy. - Przypominamy o tym już od od dłuższego czasu, swoich klientów na bieżąco informuje zakład komunalny, a dla pewności w najbliższych dniach pojawią się jeszcze specjalne komunikaty na stronie internetowej urzędu - mówi Tomasz Dragan, rzecznik brzeskiego magistratu.
Sprawa jest o tyle ważna, że ci, którzy nie wypowiedzą na czas umów po 1 lipca br. będą płacić za wywóz śmieci podwójnie, tj. nową daninę dla gminy oraz fakturę wynikającą z dotychczasowej umowy. Trzeba sprawę załatwić już teraz, bo skuteczny okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy.

- Konkretny termin należy sprawdzić na swojej umowie, jednak zachęcamy klientów, żeby nie zostawiali tego na ostatnią chwilę - mówi Apolonia Klepacz z opolskiego oddziału firmyRemondis, która odpady odbiera w 20 opolskich gminach.

Wystarczy na zwykłej kartce papieru napisać oświadczenie o wypowiedzeniu umowy w związku z wejściem w życie zapisów ustawy o zagospodarowaniu odpadami i podać swoje dane. Taki dokument należy złożyć w sekretariacie firmy albo wysłać go pocztą.

Przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem odpadów nie wykluczają jednak, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli płacić jednocześnie podatek śmieciowy i stare faktury. To mogą być np. drobni przedsiębiorcy, prowadzący działalność na swojej posesji i produkujący sporą ilość odpadów.

Jak dowiedzieliśmy się w jednym z opolskich urzędów są opinie prawników, które mówią, że mieszkańcy wcale nie muszą niczego wypowiadać, ponieważ obecne umowy staną się nieważne z mocy prawa. Ze względu na różne interpretacje samorządowcy radzą jednak, by pofatygować się do firmy, z którą jesteśmy związani i złożyć stosowne oświadczenie.

Podatek śmieciowy w większości opolskich gmin wyniesie średnio 10-20 złotych od jednego mieszkańca miesięcznie. Mniej zapłacą ci, którzy będą odpady segregować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska