Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Opole Artykuł

Nowy basen w Opolu będzie drogi w utrzymaniu

Dodano: 25 marca 2013, 6:00 Autor:

Nowa pływalnia to zespół kilku basenów.

Nowa pływalnia to zespół kilku basenów. (fot. Wizualizacja obiektu.)

Cztery miliony rocznie może kosztować utrzymanie pływalni na ul. Prószkowskiej. Tak drogiego w użytkowaniu obiektu Opole nigdy nie miało.

Być może już w tym tygodniu poznamy nazwisko osoby, która będzie kierować pływalnią zlokalizowaną w kampusie Politechniki Opolskiej. I to mimo że do jej otwarcia zostało ponad pół roku.

- Ale wbrew pozorom dyrektor będzie mieć mało czasu, biorąc pod uwagę, że tak dużego basenu nie ma w całym województwie, a równie nowoczesnych jest ledwie kilka w Polsce - mówi Krzysztof Kawałko, zastępca prezydenta. - Chcielibyśmy, aby szefem pływalni została osoba, która ma doświadczenie, a także wizję tego, jak taki basen miałby funkcjonować. Potrzebujemy także kogoś, kto będzie już doglądał budowy basenu i miał pełne rozeznanie, gdzie i jakie instalacje są montowane. Ta osoba ma też prowadzić rekrutację kilkudziesięciu pracowników.

Wiceprezydent przypomina, że nowy obiekt to zespół kilku basenów. Pływalnia będzie oferowała jedną nieckę 50-metrową (można ją będzie podzielić pomostem na dwa baseny 25 metrowe), a dodatkowo basen rekreacyjno-rozgrzewkowy (będzie na nim tor do pływania, a także takie atrakcje jak masaże wodne czy sztuczna rzeka) oraz basen solankowy plus dwie sauny i jacuzzi. Łącznie lustra wody wszystkich basenów będą mieć blisko 1800 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa całej pływalni - blisko 5000 m kw.

Na basenie powstaną również trzy trybuny z 569 miejscami oraz duże zaplecze z kawiarnią i szatniami - tu uwaga - które pomieścić mają 367 szafek. Cały basen jest tak pomyślany, aby można było na nim rozgrywać np. mistrzostwa Polski.
To będzie więc wielki obiekt i spore będą również jego koszty utrzymania. Zakłada się, że rocznie wyniosą około 4 milionów złotych. Tyle bowiem wydaje się w Polsce na podobne obiekty. Koszty w całości ma pokryć miasto, bo z finansowania budowy, a także utrzymywania obiektu wycofała się niedawno Politechnika Opolska.

Co ciekawe, początkowo zakładano w projekcie, że na pływalni będzie zatrudnionych aż 77 osób w tym 16 ratowników. Potem tę liczbę ograniczono do 50, ale docelowo powinna być jeszcze mniejsza.

- Chciałbym, aby jak najwięcej usług zleconych zostało firmom zewnętrznym, bo tak jest po prostu taniej, szczegółowymi rozwiązaniami zajmie się nowy dyrektor i mam nadzieję, że od kwietnia będzie już nad tym pracował - mówi Krzysztof Kawałko.

Przypomnijmy, że zakończenie budowy zaplanowano na 30 września. Potem zaczną się odbiory, rozruch i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi pływający pojawią się na basenie pod koniec roku. Inwestycja warta jest 40 mln zł, z czego 12 mln pochodzi z Ministerstwa Sportu. Reszta to kredyty i pieniądze z budżetu miasta.

Czytaj więcej o:
  • inwestycje Opole
  • kampus Prószkowska Opole
  • nowy basen Opole
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

W Teatrze Kochanowskiego w Opolu wręczono Złote Maski

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Stadion na Malinie. Czy ratusz powinien wydać 60 tys. zł na koncepcję?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 745.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.