Sowieci, do domu! Wystawa w Brzegu

Wiesław Wojtycza
Przez lata mieszkańcy przywykli do widoku żołnierzy Armii Sowieckiej na ulicach Brzegu.
Przez lata mieszkańcy przywykli do widoku żołnierzy Armii Sowieckiej na ulicach Brzegu. Wiesław Wojtycza
Hasło, które do dziś można odczytać z murów niektórych kamienic, to tytuł wystawy przypominającej 45 lat pobytu wojsk radzieckich w mieście.

- Pamiętam, że przypadkowo zgadaliśmy się ze znajomymi, że warto byłoby zorganizować taki wiec pod hasłem "Sowieci do domu!". A kilka dni później nasz nieżyjący już dziś kolega przywiózł z Wrocławia kilkaset plakatów wydrukowanych w drukarni Zarządu Regionu Solidarności. Nie było już odwrotu - wspomina jeden z organizatorów pierwszej manifestacji przeciwko pobytowi wojsk radzieckich w Brzegu.

Był 1989 rok, dopiero powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego i nastroje były rewolucyjne.

- Rozwiesiliśmy plakaty po wszystkich witrynach na Długiej i w Rynku - wspominają organizatorzy. - Sam wiec odbył się przed domem kultury i mniej więcej wtedy zaczęliśmy też zbierać podpisy pod petycją o wycofanie wojsk radzieckich. Przekazaliśmy ją potem naszemu posłowi Wojciechowi Solarewiczowi.

Wkrótce po pierwszej manifestacji była kolejna - tym razem z przemarszem przez miasto pod bramę sowieckich koszar. Trzy lata później "bratniej" armii już w Brzegu nie było, a w 1993 roku z Polski wyjechali ostatni żołnierze.

- Legnica urządza z okazji 20. rocznicy tego wydarzenia duże uroczystości, dlatego my też postanowiliśmy choć zaakcentować ten fakt - mówi Tomasz Fronckiewicz, kierujący Sztuką Galerii Współczesnej BCK.

W czwartek w galerii otwarto wystawę, która składa się z trzech części. Pierwsza, to ekspozycja przygotowana przez Jerzego Andruszko, który pokazał wypalane w glinie ceramiczne buty, symbolizujące kamasze, w których żołnierz sowiecki przemaszerował pół Europy.

- Te walonki mają nieco prześmiewczy charakter, choć ich wspomnienie dla wielu nie jest takie radosne - podkreśla Fronckiewicz. - Podobnie jak część wystawy przypominająca o niedawnej 50. rocznicy śmierci Stalina, ze wspomnieniami ludzi, którzy pamiętają tę chwilę.

Zasadnicza część wystawy to plansze ze zdjęciami pokazującymi obecność żołnierzy radzieckich w Brzegu. Autorem jest fotograf Wiesław Wojtycza, który utrwalił na zdjęciach takie momenty jak defilada z udziałem sowieckiego pododdziału czy uroczystości w amfiteatrze, gdzie wręczano ordery polskim i radzieckim towarzyszom broni.

- Zdjęć jest tylko 10, bo na tyle wystarczyło nam pieniędzy - podkreśla Fronckiewicz. - Szkoda, bo materiałów było dużo więcej. Fotografie były skanowane w podczerwieni z negatywów i ich jakość jest rewelacyjna. To wygląda bardzo autentycznie, ma się wrażenie, że te obrazy powstały dwa lata temu, co świadczy o mistrzowskim wykonaniu zdjęć.

Podpisy do zdjęć przygotował Wiktor Krzewicki, jeden z organizatorów i uczestników pamiętnej manifestacji z 1989 roku.

Wystawa będzie czynna około dwóch miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska