Prof. Kazimierz Zakrzewski odebrał tytuł doktora honoris causa Politechniki Opolskiej

Dodano: 8 maja 2013, 15:56 Autor:

Prof. Kazimierz Zakrzewski z Politechniki Łódzkiej to wybitny specjalista od prądu i transformatorów najwyższej mocy.

Wywodzi się z Łódzkiej Szkoły Naukowej Transformatorów znanej na całym świecie. Obecnie jest jej liderem. Kandydaturę Zakrzewskiego do tego zacnego tytułu zgłosił prof. Marian Łukaniszyn, jego wychowanek i laudator w przewodzie.

- Profesorowi zawdzięczamy, że Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki zyskał pełne prawa akademickie. Dziś możemy nadawać stopnie doktora w dwóch dyscyplinach oraz doktora habilitowanego w jednej. To dzięki profesorowi udało się odmłodzić kadrę i wykształcić rzesze specjalistów. Ja sam jestem zresztą jego wychowankiem - przypominał prof. Marian Łukaniszym, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

Tytuł nadany prof. Zakrzewskiemu przez Politechnikę Opolską to jego pierwszy doktorat honorowy.

- Czuję ogromna tremę, ale jestem też zaszczycony. Ta 33-letnia już współpraca z Politechniką Opolską sprawiła, że mam tu nie tylko naukowych synów, ale i wnuków - mówił prof. Zakrzewski. Przyznał, że Politechnice Opolskiej przygląda się z ogromną uwagą. - To nie jest największa uczelnia techniczna w Polsce, ale z pewnością najbardziej dynamiczna. Tempa rozwoju mogą jej pozazdrościć największe i najstarsze ośrodki akademickie - skwitował.

Uroczystość nadania tytułu honoris causa prof. Zakrzewskiemu odbyła się dziś w auli Łącznika Politechniki Opolskiej. Sala pękała w szwach od osobistości świata nauki, a posiedzenie było transmitowane na żywo. Po raz pierwszy pokazano też film o tym łódzkim naukowcu, który zrealizowała PO.

- Jak przyjechała do mnie ekipa, żeby go nakręcić to mój syn śmiał się, że robią o mnie film podobny do "Czterdziestolatka”, tyle że tym razem bohaterem będzie 70-letni profesor - mówił śmiejąc się naukowiec.

Film zatytułowany "Profesor od transformatorów” pokazuje od kulis życie profesora. Stąd dowiedzieliśmy się, że do pracy jeździ autobusem, a najbardziej na świecie kocha swoje wnuki. Film można będzie zobaczyć 13 maja w TVP Opole.

Kazimierz Zakrzewski został trzecim doktorem honorowym w historii uczelni. Wcześniej ta zaszczytna godność trafiła do prof. Jerzego Buzka oraz prof. Tadeusza Kaczorka, przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

- W ciągu 48 lat wyróżniliśmy 3 kandydatury. To świadczy o starannym doborze tych osobistości - podkreślał prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

Czytaj więcej o:
  • Politechnika Opolska
  • Prof. Kazimierz Zakrzewski
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

PMWSZ w Opolu. Rozmowa z Dorotą Kudaś

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Gdzie bawisz się w Opolu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 492.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.