Konwersatorium odmłodzone

VdG
Zmieniony przez zebranie delegatów zarząd spotka się w nowym składzie w ostatniej dekadzie maja.
Zmieniony przez zebranie delegatów zarząd spotka się w nowym składzie w ostatniej dekadzie maja. VdG
Zgromadzenie delegatów uzupełniło skład zarządu Konwersatorium Eichendorffa. Na czele stoi nadal dr Adolf Kuehnemann. Zastępcą został Norbert Rasch, skarbnikiem dr Michał Matheja.

Chcemy, by po tych zmianach poprawiła się jakość pracy zarządu - mówi Norbert Rasch, przewodniczący zarządu TSKN.

- Po śmierci jednego z członków i rezygnacji drugiego, na jego czele pozostał tylko dr Kuehnemann. Taka sytuacja osłabiała Konwersatorium. A formalnie uniemożliwiała mu podejmowanie decyzji: podpisywanie umów, odbiór dotacji z konsulatu, złożenie wniosku do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji itd.

Nowy skład zarządu to nie jedyna zmiana w Konwersatorium Eichendorffa. Norbert Rasch podkreśla, że do zespołu redakcyjnego wydawanych przez nie "Zeszytów" udało się pozyskać dwie pracownice naukowe Instytutu Filologii Germańskiej UO, dr Gabrielę Jelitto-Piechulik i dr Felicję Księżyk.

- Wiele sobie po tych zmianach personalnych obiecuję. Poprzednio przez lata Konwersatorium nie przyciągnęło nikogo nowego - dodaje lider TSKN. - Dr Matheja pochodzi z Toszka, jest w tym środowisku nową, aktywną osobą, pracownikiem naukowym Politechniki Śląskiej.

Ma ogromny potencjał i nie jest obciążony nadmiarem obowiązków. Panie gemanistki świetnie się znają na tematyce, która powinna wypełniać "Zeszyty Konwersatorium Eichendorffa". Myślę, że więcej będzie teraz w tym środowisku pracy twórczej, szukania nowych oryginalnych tekstów, a zdecydowanie ubędzie przedruków. Oczekuje tego także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Nowy zarząd spotka się w ostatniej dekadzie maja. Będzie musiał podjąć wiele kluczowych decyzji. Prawdopodobne jest przekształcenie kwartalnika, jakim były "Zeszyty", w półrocznik, za to w zwiększonej objętości.

- Myślę, że rokowania na przyszłość są dobre - uważa dr Gabriela Jelitto-Piechulik. - Będziemy kontynuować dotychczasową tematykę, czyli zajmować się tematyką śląską związaną z literaturą niemieckojęzyczną i polskojęzyczną. Zamierzamy też tworzyć zeszyty tematyczne. Plan roboczy zatwierdzi zarząd. Do współpracy zaprosimy doktorantów, młodych pracowników naukowych germanistyki.

Dr Adolf Kuehnemann podkreśla, że "Zeszyty Konwersatorium" założone w 1993 roku są najstarszym pismem mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim i także dlatego warto je rozwijać. - Warto też nadal budować pomosty między kulturami. Niepokoję się, czy poradzimy sobie z konkurencją nowych publikacji VdG. Ale młodzi biorą w sprawę w swoje ręce. Oby z dobrym skutkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska