Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Opole Artykuł

Nowy basen w Opolu. Politechnika Opolska odda miastu ziemię

Dodano: 13 maja 2013, 14:00 Autor:

Dlatego 50-metrowy basen przy ulicy Prószkowskiej będzie mógł ruszyć pod koniec roku, ale wciąż nie wiadomo, na jakich zasadach będzie z niego korzystać uczelnia.

Największy w województwie basen jeszcze do niedawna miał być wspólną inwestycją miasta i Politechniki Opolskiej. Niestety uczelnia nie dostała 5 mln zł dotacji z ministerstwa nauki i ratusz został z budową sam.

- Dokończymy tę inwestycję bez problemu, ale musimy odzyskać od uczelni 1,5 z blisko 1,5-hektarowej działki, której właścicielem jest obecnie politechnika - tłumaczył nam w marcu Krzysztof Kawałko, zastępca prezydenta.

To przekazanie jest konieczne ze względów formalnych, bo miasto nie może inwestować na terenie, którego nie jest właścicielem.

Początkowo przedstawiciele uczelni niespecjalnie palili się do oddania działki, którą wiele lat temu od miasta otrzymali.

Publicznie padały słowa o potrzebie negocjacji. Ostatecznie wymagana procedura bezpłatnego przekazania gruntu miasta jednak ruszyła.

- Trochę to potrwa, bo uczelnia musi uzyskać np. zgodę ministerstwa nauki czy skarbu, ale myślę, że to już tylko kwestia czasu - ocenia wiceprezydent.

Krzysztof Kawałko przyznaje jednak, że nadal nie zostały uzgodnione warunki, na jakich warunkach studenci politechniki będą korzystać z basenu.

- Na pewno dojdziemy do porozumienia - przekonuje wiceprezydent i choć na razie o szczegółach nie chce mówić, to przyznaje, że na jakieś preferencje uczelnia może liczyć.

- Liczymy, że podpiszemy nowe porozumienie, w którym określimy zasady współpracy. Na razie jednak trwają negocjacje - potwierdza Teresa Zielińska, rzecznik Politechniki Opolskiej.

Obie strony, choć nie mówią tego wprost, przyznają, że są na siebie skazane. Miejski basen stoi bowiem na terenie kampusu uczelni, która posiada wydział wychowania fizycznego i fizjoterapii i bardzo potrzebuje takiego obiektu.

Inwestycja warta jest 40 mln złotych, z czego 12 mln złotych pochodzi z Ministerstwa Sportu. Reszta to kredyty i pieniądze z budżetu miasta. Budowa ma się zakończyć 30 września.

Potem potrwają odbiory techniczne, ale dzięki zgodzie PO na przekazanie gruntu, wciąż jest szansa, że obiekt ruszy pod koniec 2013 roku.

Czytaj więcej o:
  • inwestycje Opole
  • nowy basen Opole
  • Politechnika Opolska
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

15-latek z Tarnowa Opolskiego oskarżony o zabójstwo

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy herb Opola powinien być zmieniony?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 541.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.