Opolanki, myślcie o zdrowiu jak Angelina

Redakcja
Opolskie Centrum Onkologii
Opolskie Centrum Onkologii Sławomir Mielnik
Onkolodzy chwalą publiczne wyznanie znanej aktorki, która opowiedziała, że profilaktycznie usunęła piersi. - Może dzięki temu więcej kobiet się przebada - mówią lekarze.

Angelina Jolie jest nosicielką mutacji w genie BRCA 1, co stwarza bardzo duże ryzyko zachorowania na dwa typy raka: piersi i jajnika.

U znanej aktorki lekarze określili je aż na 87 procent. Jolie zdradziła wczoraj, że - by zminimalizować ryzyko choroby, na którą zmarła jej mama - zdecydowała się na usunięcie obu piersi.

- Wydarzyła się wspaniała rzecz, że tak rozpoznawalna osoba zwierzyła się publicznie z tego, co przeszła - mówi dr n. med. Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant Onkologicznej Poradni Genetycznej przy Opolskim Centrum Onkologii.

- Może wreszcie zacznie się o tym głośno mówić i więcej ludzi pójdzie na badania. A jeśli zagrożone rakiem kobiety zechcą profilaktycznie usunąć piersi czy jajniki, nie usłyszą, tak jak ma to miejsce teraz: "A po co to pani?".

Gen BRCA1 ma każdy z nas. Natomiast nosicielkami niepożądanej mutacji w tym genie, jak wynika z danych Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych PUM, jest ponad 100 tysięcy Polek.

- Na Opolszczyźnie, według moich obliczeń, może być 2500 kobiet z mutacją w genie BRCA1, natomiast pod stałą opieką Onkologicznej Poradni Genetycznej Opolskiego Centrum Onkologii pozostaje około 250 pań - dodaje dr Huzarski.

Większość Opolanek z zagrożonej grupy zapewne nawet nie wie, że nosi w sobie tykającą bombę, bo nie przeszła badań genetycznych. By je bezpłatnie wykonać, muszą zaistnieć konkretne wskazania.

- W pierwszej kolejności wykonujemy badanie u kobiety, która już była leczona z powodu raka piersi lub jajnika, bo ono od razu da odpowiedź, czy zagrożeni zmianą w kodzie genetycznym są też inni członkowie rodziny - tłumaczy dr Marek Szwiec, kierownik Onkologicznej Poradni Genetycznej OCO. - Mogą się do nas też zgłaszać osoby, których bliscy krewni chorowali na jeden z tych nowotworów. Badania dla wszystkich tych osób są darmowe. Nie potrzeba też skierowania.

Wszystkie są pod opieką Onkologicznej Poradni Genetycznej Opolskiego Centrum Onkologii.

- Niedługo kolejna pacjentka z Opolszczyzny będzie miała u nas usunięte obie piersi, wyłącznie ze względów profilaktycznych - zaznacza dr Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, które zapoczątkowało badania genetyczne w Polsce. - Jest to jednocześnie zabieg plastyczny rekonstruujący piersi. Kobiecie z potwierdzoną mutacją w genie BRCA1 przysługuje on za darmo. Całość finansuje NFZ.

Doktor Huzarski podkreśla, że jest gorącym zwolennikiem takiej operacji, ale ostateczną decyzję pozostawia każdej pacjentce. W Polsce na profilaktyczną mastektomię zdecydowało się do tej pory około 100 kobiet.

U pań ze zmianą w genie BRCA1 nie da się wcześniej przewidzieć, czy zachorują na raka piersi czy raka jajnika. Trzeba zastosować wielostronną profilaktykę.

- Dlatego bada się u nich piersi i narządy rodne częściej niż u innych pań - wyjaśnia genetyk ze Szczecina. - W przypadku raka szyjki jako zabieg profilaktyczny zalecamy usunięcie jajników i jajowodu. Przemawia za tym poważny argument, otóż szansa na wykrycie raka jajnika we wczesnej fazie wynosi poniżej 10 procent. A gdy już się go stwierdzi, choroba jest zwykle w mocno zaawansowanym stanie.

- Ja jestem pod opieką Onkologicznej Poradni Genetycznej już od 2011 roku - zwierza się Liliana Drozdowska z Opola. - W mojej rodzinie było kilka dramatów z powodu nowotworów: mama zmarła na raka jajnika, dwie jej siostry na raka piersi, moja siostra też przeszła mastektomię, a potem sama zdecydowała się usunąć drugą pierś, już na wszelki wypadek. Mnie wycięto trzy guzki, na szczęście niezłośliwe.

Pani Liliana zdecydowała się dwa lata temu na usunięcie jajników. Jestem teraz spokojniejsza - dodaje.

Jeśli chodzi o profilaktykę raka piersi, to kobietom ze zmianą w genie BRCA1 zaleca się częste badania USG, mammografię lub rezonans magnetyczny, o czym już decyduje lekarz z Onkologicznej Poradni Genetycznej.

- W ramach tej samej profilaktyki zalecamy też niektórym kobietom przyjmowanie odpowiednich dawek selenu - dodaje dr Marek Szwiec. - Pierwiastek ten chroni komórki przed zmianami nowotworowymi.

Onkologiczna Poradnia Genetyczna OCO czynna jest 3 razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i piątki. Można wcześniej pobrać ankietę z recepcji, wypełnić ją w domu i dopiero wtedy się zgłosić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska