Zbadają opolanom stawy. Za darmo

Redakcja
Badanie jest krótkie i bezinwazyjne. - Wystarczy podłączyć czujnik do stawu i wykonać przedramieniem trwający 6 sekund ruch - mówi dr Dawid Bączkowicz. Na zdjęciu z Manuelą Dyas.
Badanie jest krótkie i bezinwazyjne. - Wystarczy podłączyć czujnik do stawu i wykonać przedramieniem trwający 6 sekund ruch - mówi dr Dawid Bączkowicz. Na zdjęciu z Manuelą Dyas. Paweł Stauffer
Zespół pod przewodnictwem dr. Dawida Bączkowicza z Instytutu Fizjoterapii opracował innowacyjną metodę badania stawów, która wykrywa zwyrodnienia nawet w bardzo wczesnym stadium. Teraz naukowcy chcą ją wypróbować w praktyce.

Zwyrodnienia stawów to jeden z najważniejszych problemów społecznych i zdrowotnych naszych czasów. Szacuje się, że zapada na nie blisko połowa osób po 50. roku życia.

Co gorsza, odsetek populacji z chorobą zwyrodnieniową stawów zwiększa się o ok. 10 proc. w kolejnych dekadach życia. Na stawy narzekają nie tylko seniorzy. Drugą grupą mającą częste problemy ze stawami są osoby aktywne fizycznie, nie tylko te związane z sportem zawodowo, ale te uprawiające go rekreacyjne.

Podstawą leczenia jest szybka diagnoza, stąd pomysł zorganizowania akcji "Zbadaj swoje stawy" - mówi dr Dawid Bączkowicz, z-ca dyrektora Instytutu Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Jego projekt jest adresowany do wszystkich mieszkańców Opolszczyzny, osób mających problemy ze stawami lub chcących sprawdzić kondycję swoich stawów. Badania są bezpłatne i prowadzone będą w Instytucie Fizjoterapii Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej (II Kampus).

- Metoda jest szybka i bezbolesna. Badania jednego pacjenta wraz z przeprowadzonym wywiadem chorobowym oraz omówieniem wyników i zaleceń zajmuje około 15-20 minut. Pacjent po badaniu uzyskuje wydruk z uzyskanymi wynikami - mówi dr Bączkowicz.

Najciekawsza jest jednak metoda, jaką fizjoterapeuci z politechniki chcą opolan diagnozować. Tworząc ją, czerpali z doświadczeń swoich uczelnianych kolegów zajmujących się mechaniką maszyn. W taki sposób bada się w maszynach sprawność łożysk, które są przecież mechanicznym odpowiednikiem stawów.

- Metoda artrowibrograficzna (AVG) została tak opracowana, że potrafi bardzo wcześnie wykryć wszelkie dysfunkcje w obrębie chrząstki stawowej. Przy pomocy specjalnych czujników sprawdza się jej integralność, gładkość oraz sprężystość - mówi dr Bączkowicz.
Jak zapewnia, to metoda nieinwazyjna, która umożliwia analizę jakościową ruchu odbywającego się w stawie. - Staw ze zmianami zwyrodnieniowymi ma pogorszoną jakość ruchu, która objawia się tzw. krepitacjami, czyli przeskakiwaniami, trzaskami, chrobotaniem.

Objawy te dostrzegalne są dopiero w zaawansowanych postaciach choroby, natomiast dzięki opisanej metodzie badawczej można je wykryć na wczesnym etapie i w związku z tym rozpocząć właściwe leczenie i profilaktykę - mówi dr Bączkowicz.

Metodę opracowano na Wydziale Wychowania Fizycznego Fizjoterapii, ale nie udałoby się jej wprowadzić bez partnera projektu - głubczyckiej firmy ASA .

- Planujemy przebadać około 600 osób. Na podstawie wyników badań powstanie również publikacja dotycząca kondycji stawów mieszkańców Opolszczyzny - mówi dr Bączkowicz.
Zapisy na badania możliwe są po wypełnieniu i przesłaniu formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie asa.eu w zakładce społeczna odpowiedzialność biznesu.

Więcej informacji o badaniach na stronie fizjoterapia.po.opole.pl. Najlepiej rejestrować się telefonicznie pod nr telefonu +48 693 387 172 (we wtorki pomiędzy godziną 10 a 15)

- Prowadzimy badania dotyczące stawów: skokowego, kolanowego, obręczy barkowej, łokciowego, nadgarstka. Na badania należy zgłosić się w stroju umożliwiającym swobodny dostęp do badanego stawu. Prosimy o nienatłuszczanie skóry oraz w miarę możliwości usunięcie owłosienia z okolicy stawu. W przypadku posiadania historii i dokumentacji dotychczasowego leczenia, prosimy o jej przyniesienie na badania - mówi dr Bączkowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska