Opolski Ogród Botaniczny powstaje w Gogolinie (wideo)

Archiwum
Wejście do ogrodu ma być wzorowane na projekcie opolskiego domu, przed którym miałby powstać ogródek warzywny.
Wejście do ogrodu ma być wzorowane na projekcie opolskiego domu, przed którym miałby powstać ogródek warzywny. Archiwum
Jego podstawą będą traworośla, ale pomysłodawcy zamierzają stworzyć tam wiele innych stref tematycznych, m.in. bajkowy ogród dla dzieci, ogród pustynny czy las deszczowy.

Gmina tworzy Opolski Ogród Botaniczny. Ma powstać na powierzchni 200 ha, a wzorce opolscy naukowcy czerpali z całego świata.

Z koncepcji, którą przedstawiono dzisiaj w Gogolinie, wynika, że będzie to ogród z wypasem. Także w sensie dosłownym.

- Znaczący jego obszar będzie porośnięty charakterystycznymi dla tego terenu traworoślami i w nich będziemy się specjalizować - mówi dr Grzegorz Kusza, naukowiec z Uniwersytetu Opolskiego i wiceprezes Stowarzyszenia Opolski Ogród Botaniczny, które powstało w celu stworzenia ogrodu. - Nie chcemy mechanicznie wykaszać traw, więc wpuścimy tam owce, które, co ciekawe, nie jedzą roślin chronionych.

Oprócz tego w gogolińskim ogrodzie powstaną strefy tematyczne, m.in. ogród bajek z placami zabaw i gejzerami, ogród zapachowy, w którym będzie można "podreperować" nasze drogi oddechowe, ogród wertykalny (wysoka ściana wyrobiska porośnięta pnączami), ogród pustynny z kaktusami i opuncjami, czy ogród sensoryczny, gdzie przyrodę poznamy przez przed dotyk.

Do współtworzenia ogrodu zostali zaproszeni także opolscy szkółkarze i ogrodnicy. Dla nich przygotowano teren, gdzie nasadzą rośliny ozdobne i użytkowe. Ogród ma być także bazą naukową dla opolskich studentów i pracowników uczelni.

W planach jest także stworzenie sztucznego zbiornika, nad którym będzie można odpocząć oraz jaskini, gdzie zwiedzający zobaczą, jak tworzą się skały wapienne. - Ogród powstanie m.in. na dawnych terenach po kopalniach kamienia wapiennego. Chcemy zwrócić ten teren przyrodzie w doskonalszej formie - mówi Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina.

Wejście do ogrodu ma być wzorowane na projekcie opolskiego domu, przed którym miałby powstać ogródek warzywny. - Widzę, że opolski dom wszędzie pasuje - żartował wczoraj Andrzej Balcerek, prezes firmy Górażdze Cement, pomysłodawca opolskiego domu i członek stowarzyszenia tworzącego ogród botaniczny.

Przypomniał on, że Górażdże jako firma odpowiedzialna za środowisko naturalne stworzyła na terenie działającej kopalni kamienia wapiennego specjalną ścieżkę przyrodniczą.

Do stowarzyszenia należą też inni przedstawiciele nauki, szkółek ogrodniczych, władz
lokalnych, biznesu, architekci krajobrazu i studenci.

Burmistrz szacuje, że infrastrukturę do obsługi turystów (ma kosztować ok. 14 mln zł) uda się stworzyć za 4 lata, ale dr. Grzegorz Kusza podkreśla, że ogród w zasadzie działa, tyle że na razie nieformalnie, bo teren te jest chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców.

- W pierwszym etapie planuje się zagospodarowanie 50 ha terenów poprzemysłowych
(po dawnej kopalni odkrywkowej kamienia wapiennego), należących do naszej gminy oraz 20 ha terenów rolnych, należących do Agencji Nieruchomości Rolnych - wymienia Krzysztof Reinert z Urzędu Miasta i Gminy w Gogolinie.

Ogród ma przyciągać turystów z Polski i Czech, stać się bazą do prowadzenia badań naukowych, rozwoju firm ogrodniczych i szkółkarskich, m.in. przez ekspozycję i promocję
oferowanych roślin (stąd włączenie do niego terenów rolnych). Na terenie ogrodu zostanie
także zrealizowany projekt pod nazwą "Opolski Dom" - będzie on bramą wejściowa
do jedynego w województwie ogrodu botanicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska