Szpital w Krapkowicach stawia na chirurgię laparoskopową

Archiwum szpitala
Ostatnim sukcesem krapkowickich chirurgów była operacja pacjenta cierpiącego na achalazję przełyku.
Ostatnim sukcesem krapkowickich chirurgów była operacja pacjenta cierpiącego na achalazję przełyku. Archiwum szpitala
Dzięki temu blizny pooperacyjne będą mniejsze, a pacjenci będą szybciej wychodzić z lecznicy.

Zabiegi z użyciem laparoskopu są wykorzystywane w szpitalu od dłuższego czasu. Teraz chirurdzy "wskoczyli" jednak na wyższy poziom. Personel szpitala szkolił się pod okiem prof. Andrzeja Budzyńskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, by poza standardowymi zabiegami, jak np. usunięcie pęcherzyka żółciowego, leczenie przepuklin, móc wykonywać bardziej skomplikowane operacje.

Są już pierwsze tego efekty - chirurdzy mają już za sobą operację przełyku u pacjenta, który cierpiał na achalazję.

- To schorzenie, w którym dochodzi do zwężenia przewodu pokarmowego - tłumaczy Grzegorz Krasowski, ordynator na oddziale chirurgii w szpitalu w Krapkowicach. - Pacjent miał poważne problemy z przełykaniem pokarmu, który nie przemieszczał się w kierunku żołądka. Żeby mu pomóc musieliśmy rozciąć mięśnie, które powodowały skurcz, pozostawiając przy tym błonę śluzową w nienaruszonym stanie.

Chirurdzy dostali się do przełyku pacjenta przez niewielkie nacięcie w brzuchu. Kolejne cięcia wewnątrz były już koordynowane na ekranie monitora.

Ale to nie jedyne zmiany w krapkowickiej chirurgii. Pacjenci, których czeka operacja tarczycy, nie muszą się już obawiać, że dojdzie podczas niej do uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego, który odpowiada za pracę strun głosowych. To dlatego, że medycy przeprowadzają je przy użyciu neuromonitoringu. Dzięki niemu chirurdzy wiedzą, gdzie dokładnie przebiega ten nerw i mogą bezpiecznie operować.

- Stawiamy na nowoczesne metody leczenia - zapewnia Marcin Misiewicz, dyrektor szpitala. - W ten sposób pacjenci szybciej wracają do zdrowia, a szpital może liczyć na wyższy kontrakt z NFZ-u.

Wśród zabiegów laparoskopowych w lecznicy przeprowadzane są od ubiegłego roku operacje zmniejszenia żołądka, które ratują życie otyłym osobom. Pacjenci mogą opuścić lecznicę już po kilku dniach od zabiegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska