Duże jezioro w Turawie tylko dla żeglarzy

Redakcja
Żeglarze mogą pływać po jeziorze dużym bez względu na jakość wody i zakwity sinic.
Żeglarze mogą pływać po jeziorze dużym bez względu na jakość wody i zakwity sinic. Krzysztof Świderski
Woda w dużym jeziorze w Turawie do tej pory nie została przebadana, bo jego właściciela na to nie stać. Kąpać można się w średnim i srebrnym.

W ciepłe dni już tradycyjnie opolanie odpoczywają nad turawskim jeziorami. Co prawda nie ma tam żadnego ustawowego kąpieliska (zgodnie z obowiązującą od dwóch lat ustawą "Prawo wodne" status taki może uzyskać tylko akwen, który ma zaplecze sanitarne, natryski i parkingi), ale...

- Nad jeziorem średnim, które jest naszą własnością, zorganizowaliśmy miejsce wyznaczone do kąpieli, a woda została przebadana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną - mówi Bartłomiej Kita, kierownik referatu turystyki i promocji Urzędu Gminy w Turawie. - Już w ubiegłym roku powstały tam ścieżki spacerowe, zamontowano oświetlenie. W tym roku na plaży ma się pojawić nowy piasek, a także duży plac zabaw.

Zgodnie z opublikowaną przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego informacją do kąpieli nadaje się także woda w Jeziorze Srebrnym, dzierżawionym przez prywatnego przedsiębiorcę. Tam zorganizowane jest miejsce do kąpieli niestrzeżonej.

W informacji sanepidu nie ma natomiast słowa o jakości wody w jeziorze dużym.
- Nie badaliśmy jej, bo właściciel akwenu nam tego nie zlecił - wyjaśnia Małgorzata Gudełajtis z WSSE.

Właścicielem jeziora dużego jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. - Naszym statutowym celem jest utrzymanie w należytym stanie obiektów hydrotechnicznych, a nie organizacja kąpielisk - wyjaśnia Joanna Kwiecień-Krawczyk, p.o. dyrektor RZGW w Opolu. - Badania jakości wody pod kątem przydatności do kąpieli są płatne, a nas po prostu na to nie stać.

Jezioro duże pływacy i tak omijają od lat z powodu intensywnych zakwitów sinic. Władze gminy starają się jednak choć w części przywrócić jego walory turystyczne.

- Coraz większą popularność mają organizowane od 2009 roku regaty o puchar wójta - mówi Barłomiej Kita. - W ubiegłym roku wzięło w nich udział blisko 50 łódek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska