W Nysie powstanie nowoczesny oddział chirurgii naczyniowej

Kla
Już we wrześniu Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca otworzą dla pierwszych pacjentów nowy obiekt, w którym wykonywane będą skomplikowane zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej.

Powstanie tutaj oddział chirurgii naczyniowej, na którym będziemy mogli ratować pacjentom życie poszerzając na przykład tętnice udowe lub szyjne. To są zabiegi, które chronią przed udarem mózgu lub amputacją kończyn. Słowem: zapewnimy mieszkańcom Nysy i okolicznych regionów dostęp do profesjonalnych i kompleksowych usług medycznych z zakresu kardiologii - tłumaczy Jacek Rydzek, zastępca dyrektora operacyjnego Nyskiego Centrum Kardiologicznego przy ul. Curie Skłodowskiej działającego w ramach PAKS.

Nowy budynek przy ul. Emilii Gierczak, połączony bezpośrednio ze szpitalem powiatowym specjalnym łącznikiem powstał w ekspresowym tempie. W tym pięciokondygnacyjnym budynku znajdzie się miejsce na profesjonalne sale operacyjne, w tym sale hemodynamiki.

Obecnie wewnątrz trwają jeszcze prace wykończeniowe, w związku z czym nieco opóźni się jego otwarcie. Dyrektor Rydzek szacuje jednak, że pierwszy pacjent będzie mógł być przyjęty na oddział chirurgii naczyniowej już we wrześniu. Zarówno szefostwo Nyskiego Centrum Kardiologicznego, szpitala, jak i lokalni samorządowcy są zgodni, że nowy obiekt zapewni większe bezpieczeństwo zdrowotne tysiącom pacjentów. Zwłaszcza, że w przypadku sercowców czas odgrywa rolę - im szybszy i krótszy transport, tym większe szanse na przeżycie.

- Ważna jest bliskość szpitala nie tylko ze względu na skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na zabieg, ale również możliwość współpracy naszych kardiologów ze szpitalnym oddziałem kardiologiczno-internistycznym i wszelkie możliwe konsultacje w sprawach leczenia, terapii i diagnostyki - wyjaśnia dyrektor Rydzek.

Póki co, klinika działająca w sąsiednim budynku rocznie hospitalizuje około półtora tysiąca mieszkańców nie tylko z powiatu nyskiego, ale również ościennych. W samym oddziale kardiologii inwazyjnej od momentu jej powstania do początku 2013 roku wykonano około 6 tysięcy koronarografii oraz 3 tys. zabiegów angioplastyki. Rocznie przyjmowanych i leczonych jest około pół tysiąca pacjentów z ostrymi zawałami serca i podobna liczba zgłaszających się z chorobami serca i naczyń wieńcowych w przebiegu miażdżycy. Pacjenci w ośrodku są przyjmowani i leczeni bezpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na początku tego roku PAKS zakończyły już modernizację starego budynku przy ul. Skłodowskiej. Rozbudowane NCK pozwoliło na zwiększenie liczby sal chorych. Oddział ma łącznie 21 miejsc, a stanowiska wyposażone są w najnowocześniejsze kardiomonitory pozwalające na obserwację parametrów życiowych pacjentów metodami nieinwazyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska