Wydamy 96 mln euro na odnawialne źródła energii

sxc.hu
Na lata 2014-2020 w Regionalnym Programie Operacyjnym na ten cel przeznaczono aż 14,25% wszystkich pieniędzy unijnych dla regionu, czyli prawie 96 mln euro!
Na lata 2014-2020 w Regionalnym Programie Operacyjnym na ten cel przeznaczono aż 14,25% wszystkich pieniędzy unijnych dla regionu, czyli prawie 96 mln euro! sxc.hu
Władze województwa opolskiego planują wydać na odnawialne źródła energii i jej oszczędne wykorzystanie prawdziwą fortunę pochodzącą z funduszy unijnych.

Na lata 2014-2020 w Regionalnym Programie Operacyjnym na ten cel przeznaczono aż 14,25% wszystkich pieniędzy unijnych dla regionu, czyli prawie 96 mln euro! Suma zawrotna, ale - jak alarmują eksperci ze Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć oraz Fundacji Client Earth - szary człowiek będzie praktycznie odcięty od tych pieniędzy.

- Zaledwie 0,6 proc. kwoty przeznaczono na promowanie odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych i w sektorze mieszkaniowym - a więc tam, gdzie bezpośrednio skorzystaliby mieszkańcy Opolszczyzny. Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają na te działania aż siedem razy więcej pieniędzy - mówi Anna Drążkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci. - Z kolei przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Opolu i czterech innych miastach - aż 13 razy więcej.

Ponadto spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, chcąc ograniczyć zużycie energii, będą mogły ubiegać się tylko o pożyczki. Firmy mogą się starać o bezzwrotne dotacje.

Według ekologów to poważny błąd, tym bardziej że Unia Europejska promuje tzw. kompleksową modernizację energetyczną budynków mieszkalnych, bo zmniejsza ona zapotrzebowanie na energię w tych budynkach nawet o 80 proc.

Opolski autorytet w zakresie ochrony środowiska, energii odnawialnych i termomodernizacji, profesor Politechniki Opolskiej Roman Ulbrich potwierdza, że tzw. sektor komunalny (a więc budynki mieszkalne i użyteczności publicznej) pochłania nawet 40 proc. produkowanej energii. Stąd finansowanie ekoinwestycji powinno oddawać te proporcje. - Ale strategii województwa nie znam, przy jej tworzeniu nikt nie pytał mnie o zdanie - mówi.

Zarząd województwa nie komentuje zarzutów ekologów. W mailu do nto Arkadiusz Kuglarz z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej OUM pisze tylko: - Zarząd dokona szczegółowej analizy wszystkich uwag, jakie zostały zgłoszone w ramach konsultacji społecznych. Ewentualne zmiany do projektu RPO zostaną wniesione w ciągu kilkunastu dni.

Projekt RPO wraz z ewentualnymi poprawkami ma być gotowy 15 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska