Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Opole Artykuł

Strasznie śmierdzi pod Opolem. Zgodnie z prawem

Dodano: 5 września 2013, 17:15 Autor:

Przejazd obok kurników położonych między Wójtową Wsią a Chmielowicami to dla osób z wrażliwym powonieniem droga przez mękę.
- Jadąc obok kurników, muszę zatykać nos - mówi pan Łukasz.

- Jadąc obok kurników, muszę zatykać nos - mówi pan Łukasz. (fot. Krzysztof Świderski)

Ulica Wyszomirskiego, prowadząca z opolskiej dzielnicy Wójtowa Wieś do granicy miasta, to bardzo popularny wśród kierowców i rowerzystów skrót do Chmielowic.

- I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie powalający smród z fermy drobiu, położonej tuż przy drodze, jakieś 300 metrów od ostatnich zabudowań Opola - mówi pan Łukasz z Opola. - Jadąc tamtędy na rowerze, zasłaniam nos albo nabieram powietrza jak nurek i staram się nie oddychać.

Na fetor skarżą się też mieszkańcy Wójtowej Wsi. - Czasem, jak wiatr wieje od kurników, nie sposób otworzyć okna ani wystawić prania na podwórze - mówi mieszkająca pół kilometra dalej pani Maria. - Smrodem przesiąknięte mamy meble, ubrania i pościel.

Rozwita Rink, właścicielka fermy, przekonuje, że działa ona zgodnie z przepisami i jest wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia chroniące środowisko. - Mamy wszystkie niezbędne zezwolenia - zapewnia pani Rink. - Woń odchodów nieodłącznie towarzyszy hodowli. Ja mieszkam w pobliżu świniarni, która też cuchnie, ale się nie skarżę. A jak komuś przeszkadzają nasze kurniki, to może jeździć inną drogą.

Smród na Wiejską nie dociera

Podobnych kurników w Polsce jest bardzo dużo. Ich sąsiedzi prawdopodobnie cierpią podobne katusze. Będą je znosić, dopóki parlamentarzyści nie dostrzegą problemu i nie zadadzą sobie trudu zdefiniowania tego, co w sposób oczywisty jest uciążliwe dla otoczenia. I trudno się dziwić hodowcom, że póki co pilnują własnego interesu, robiąc to, na co prawo pozwala. A na Wiejskiej przecież nie czuć smrodu. Nasi parlamentarzyści mają ważniejsze sprawy na głowie. A kurniki - w nosie.

Krzysztof Świderski

Krzysztof Gaworski, opolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska, potwierdza, że ferma spełnia wszystkie wymogi prawa. - W lipcu tego roku, po rozbudowie z 2 do 6 kurników, ich właściciele uzyskali niezbędne do prowadzenia takiej działalności pozwolenie z urzędu marszałkowskiego i z naszego punktu widzenia nie ma żadnych zastrzeżeń - wyjaśnia inspektor. - A jeśli nawet zapachy z kurników są uciążliwe dla otoczenia, to nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. W polskim prawie nie ma bowiem definicji smrodu jako czynnika szkodliwego dla otoczenia.

Pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, bez której rozbudowa fermy nie byłaby możliwa, wydał też Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola.

- Jedynym powodem odmowy mogłaby być niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a takiej się nie dopatrzyliśmy - wyjaśnia Iwona Żegleń. - Jeśli chodzi o smród odchodów, sprawa jest nie do rozwiązania, prawodawcy jak dotąd nie dostrzegli tego problemu.

Czytaj więcej o:
  • Chmielowice
  • ferma drobiu
  • Wójtowa Wieś
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Stowarzyszenie "Kochanowski” zaprasza na zajęcia Teatrowni

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy należy zamykać kolejne ulice w centrum Opola?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 346.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.