Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Opole Artykuł

'Szanowny pan Chrabollini i inne dziwadła'. Premiera w lalkach

Dodano: 9 września 2013, 11:31 Autor:

Na początek nowego sezonu Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza najmłodszych widzów na przedstawienie firmowane nazwiskiem, które bywalcom tego teatru kojarzy się bardzo dobrze, jest znakiem najwyższej jakości.
Agnieszka Zyskowska-Biskup (policjantka) i Jan Chraboł jako bajkopisarz Chrabollini.

Agnieszka Zyskowska-Biskup (policjantka) i Jan Chraboł jako bajkopisarz Chrabollini. (fot. OTLIA)

To Marian Pecko. Tym razem jednak słowacki reżyser nie proponuje swojej interpretacji cudzego tekstu. "Szanowny pan Chrabollini i inne dziwadła” to jego autorskie dzieło.

Jego i aktorów OTLiA, którzy mogli włączyć do przedstawienia własne pomysły, są więc jego współautorami. Ale to nie wszystko. Spektakl bowiem ma tzw. otwartą formułę, co oznacza, że do jego współtworzenia zostają zaproszeni także mali widzowie. Usadowieni niemal na środku sceny, mogą komentować, podsuwać różne rozwiązania, współdecydować o finale. Mogą i chcą, czego dowodem ich żywe reakcje (kwitowane przez dorosłych salwami śmiechu) na premierowym przedstawieniu.

"Szanowny pan Chrabollini i inne dziwadła” ma prościutką fabułę, wzbogaconą słowno-muzycznymi żartami, gagami (brawa zwłaszcza dla Tomasza Szczygielskiego). Oto bajkopisarz z gęsim piórem w dłoni zaczyna snuć swoją opowieść.

Jej bohaterem będzie niejaki Puk, który nade wszystko, ceni bogactwo. "Mieć, posiadać” to jego życiowe motto. On nie pogardzi nie tylko złotymi monetami, ale i przedmiotami, które należą do oglądaczy bajki o nim. A to wyciągnie od nich lornetkę, a to sweterek, zegarek albo buty. Bajkopisarz z udziałem dzieci "dopisuje” kolejne wątki fabuły. A że - jak podpowiadają mu maluchy - wszystkie bajki mają szczęśliwe zakończenie, i ta nie może się skończyć inaczej. Czyli dobro zwycięża.

Otwarta formuła spektaklu to nowe doświadczenie i dla twórców, i dla widzów. Dość ryzykowne, bo dzieci, jak wiadomo, kompromisów nie uznają, ich komentarze są szczere, a wyobraźnia nieograniczona. "Szanowny pan Chrabollini i inne dziwadła” za każdym razem może się więc toczyć trochę inaczej. Jedno jest pewne - za każdym razem zabawa będzie przednia.

"Szanowny pan Chrabollini i inne dziwadła” - autorski spektakl zespołu i Mariana Pecki. Reżyseria i scenografia Marian Pecko. Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Prapremiera 7 września 2013.

Czytaj więcej o:
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Opole będzie badać wodę w fontannie [wideo]

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

wyniki głosowania
Liczba głosów: .

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.