Mosty Dialogu 2013. Kogo kapituła doceniła za dialog

DWPN
Podczas obrad kapituły prowadzonych przez posła Ryszarda Gallę (w środku) wspominano premiera Tadeusza Mazowieckiego, laureata Złotych Mostów Dialogu 2010, który zmarł w poniedziałek rano.
Podczas obrad kapituły prowadzonych przez posła Ryszarda Gallę (w środku) wspominano premiera Tadeusza Mazowieckiego, laureata Złotych Mostów Dialogu 2010, który zmarł w poniedziałek rano. DWPN
W poniedziałek kapituła nagrody Mosty Dialogu 2013 przyznała nominację w kategoriach ludzie, instytucje i organizacje pozarządowe. Kto otrzyma nagrody, dowiemy się na uroczystej gali na Górze św. Anny drugiego grudnia.

Kapituła spotkała się w opolskiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, który jest organizatorem konkursu.

Znaleźli się w niej Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, marszałek województwa Józef Sebesta, rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Romów Jan Korzeniowski, przedstawiciele mniejszości niemieckiej (reprezentantka VdG Maria Neumann, poseł Ryszard Galla, lider TSKN Norbert Rasch i dyrektor DWPN Rafał Bartek), oraz reprezentanci TVP Opole i “Nowej Trybuny Opolskiej".

Najtrudniej było wybrać nominowanych w kategorii “ludzie", do której zgłoszono aż 35 kandydatów z bardzo wielu miejscowości i środowisk.

Ostatecznie po kilku głosowaniach i dyskusji nominacje otrzymali: Helena Buchner, autorka m.in. “Hanyski", “Dziewczyn z Koziej Górki" i “Opowiastek znad Brynicy" - książek o powojennych losach Ślązaków; Bernard Kus, były poseł na Sejm, wieloletni działacz mniejszości i propagator pojednania polskich i niemieckich żołnierzy, uczestników bitwy pod Mokrą we wrześniu 1939 roku oraz ks. prałat Wolfgang Globisch, długoletni duszpasterz mniejszości narodowych i jeden z prekursorów historycznej Akcji Znaki Pokuty.

W kategorii “instytucje" nominowano: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, gminę Walce oraz Łubniański Ośrodek Kultury. Zaś wśród organizacji pozarządowych nominacje otrzymali: opolski oddział wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich z siedzibą w Walcach, a także Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.

- Jestem zbudowany zgłoszeniami do kategorii ludzie - ocenia poseł Ryszard Galla. - W niewielkim województwie opolskim 35 kandydatów to jest duża wartość. Można by sobie życzyć więcej kandydatur wśród instytucji i organizacji pozarządowych (było ich odpowiednio 7 i 11).

Ale i tak musieliśmy wybierać - premiując, zgodnie z duchem nagrody przede wszystkim postawy dialogiczne. Formuła jest otwarta i choć nagroda przyznawana jest w środowisku mniejszości niemieckiej wśród kandydatów i nominacji nie zabrakło także reprezentantów polskiej większości. To bardzo dobry znak i powód do radości.

- Cieszy nas stuprocentowa obecność członków kapituły i ciekawe kandydatury powodujące wręcz trudność z wyborem - dodaje Rafał Bartek. - Widać, że już w drugiej edycji nagroda zdobyła swój prestiż. Mamy z tego powodu dużą satysfakcję.

Kto z nominowanych otrzyma nagrodę Mosty Dialogu, dowiemy się ostatecznie podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek, 2 grudnia na Górze św. Anny.
Podczas tej samej uroczystości Złote Mosty Dialogu otrzymają emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej, abp Alfons Nossol oraz Kurt Beck, były premier Nadrenii-Palatynatu oraz honorowy obywatel województwa opolskiego.

Przypomnijmy w edycji Mostów Dialogu 2010 Złote Mosty otrzymali kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz premier RP Tadeusz Mazowiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska