Maciej Matusik. Latarnik Polski Cyfrowej

arch. prywatne
Maciej Matusik studiuje informatykę, a swoją wiedzę przekazuje seniorom. Przy okazji wyjazdu mógł także zobaczyć Sztokholm.
Maciej Matusik studiuje informatykę, a swoją wiedzę przekazuje seniorom. Przy okazji wyjazdu mógł także zobaczyć Sztokholm. arch. prywatne
Maciej Matusik z Politechniki Opolskiej uczy seniorów obsługi komputera. Jako Latarnik Polski Cyfrowej student pojechał do Szwecji, by się szkolić z edukacji informatycznej.

Wyjazd studyjny do Szwecji był nagrodą za propagowanie korzystania z komputera i internetu wśród osób w wieku 45+. Odbył się w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Maciej Matusik, student informatyki na PO, na co dzień prowadzi wolontaryjne zajęcia informatyczne dla seniorów.

- Ten wyjazd to dla mnie spore wyróżnienie, bo z całej Polski uczestniczyło w nim 15 osób, moich kolegów i koleżanek "latarników", którzy działają w innych regionach kraju. Już rok wcześniej byłem w Londynie, gdzie zwiedzaliśmy siedzibę Googla - mówi Maciej Matusik. - W Szwecji byliśmy przez trzy dni. Naszym celem była wymiana doświadczeń, chcieliśmy się też dowiedzieć, jak tam przeciwdziała się wykluczeniu cyfrowemu wśród osób starszych - dodaje.
Polska grupa odwiedziła np. siedzibę instytucji iie.se, która zarządza domenami internetowymi.

- Jej przedstawiciele opowiedzieli nam o wynikach swoich badań na temat tego, dlaczego seniorzy nie korzystają z komputera i internetu. Okazuje się, że często to dla nich za trudne, za drogie, a technologie ich stresują. Rozmawialiśmy też o szwedzkiej krajowej kampanii na rzecz integracji cyfrowej - Digidel. W jej ramach pracuje ponad 400 organizacji, które zdeklarowały gotowość wprowadzenia w cyfrowy świat 500 tysięcy Szwedów - opowiada.

Latarnicy byli też w Szwedzkiej Bibliotece Narodowej w Sztokholmie i w organizacji szkoleniowej w Uppsali, gdzie bibliotekarze i pracownicy opowiadali im, jak oni realizują spotkania z seniorami.

- Moje wnioski są takie, że Szwedom integracja międzypokoleniowa przychodzi prościej niż Polakom i ludzie też są tam bardziej otwarci na bezpłatną pomoc i współpracę. Sam spotykam się z ogromnymi kłopotami przy organizowaniu warsztatów informatycznych.

Problem pojawia się już przy szukaniu sali. Niestety nawet w Opolu, choć to miasto wojewódzkie, bardzo trudno zdobyć miejsce na szkolenie - kończy Matusik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska