Dbaj o płuca. Swoje i innych

Redakcja
Studenci PMWSZ wiedzą, jak szkodliwe jest palenie tytoniu, i chcą przestrzec przed tym swoich  młodszych kolegów.
Studenci PMWSZ wiedzą, jak szkodliwe jest palenie tytoniu, i chcą przestrzec przed tym swoich młodszych kolegów. Paweł Stauffer
Spirometria płuc, ocena stanu skóry, ocena wydolności układu krążenia i oddechowego- takie badania będą dziś robić studenci "medycznej" w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Opolu.

Akcję organizują z okazji "Światowego dnia walki z tytoniem". - Misją naszej uczelni jest między innymi promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, wypełniamy ją właśnie w taki sposób - wyjaśnia dr Lucyna Sochocka, prorektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Dziś od godz. 8.30 do 12.30 studenci PMWSZ będą gościli w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Opolu. - Przygotujemy happening. Stoisko informacyjne z ulotkami na temat szkodliwości palenia i skutków zdrowotnych oraz damy możliwość skorzystania z różnorodnych badań - wyliczają Mirosława Bonk i Paweł Warkocz, studenci fizjoterapii.

Uczniowie i nauczyciele "Staszica", szkoły z którą PMWSZ w Opolu podpisała porozumienie o współpracy, będą mogli skorzystać z badań spirometrycznych płuc, oceny wydolności układu krążenia i oddechowego, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i oceny stanu skóry.

- Będziemy informowały o skutkach palenia kobiet w ciąży - deklarują Justyna Jańczyk, Henryka Piecha i Magdalena Kania, studentki położnictwa. - W jednym papierosie jest aż 4000 różnych związków chemicznych. Trafiają one poprzez łożysko bezpośrednio do rozwijającego się płodu. Dzieci kobiet, które palą w ciąży, rodzą się z mniejszą, niż dzieci matek niepalących, masą ciała a także z objawami niewydolności oddechowej, czego dowodem jest sina skóra - przestrzega Magdalena Kania.

Justyna Jańczyk przypomina, że efektem palenia u wszystkich są zażółcone zęby i paznokcie oraz brzydki zapach.

- W Polsce papierosy pali co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta - podaje statystyki Jolanta Żurakowska, wykładowca PMWSZ. - Codziennie w naszym kraju palenie rozpoczyna 500 dzieci, prawie 19 proc. młodzieży w wieku 13-15 lat sięga po papierosa. Każdego roku 70 tys. Polaków umiera na skutek palenia.

O tym, jak trudno poradzić sobie z tym nałogiem, wiedzą także pracownicy "medycznej", którzy otwarcie dzielą się doświadczeniami.

Teresa Niechwiadowicz-Czapka, zastępca dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa, zaczęła palić... w szkole pielęgniarskiej. - Bardzo się uzależniłam. Podejmowałam próby rzucenia, ale bez skutku. Dopiero kiedy zaszłam w ciążę, wiedziałam, że nie ma wyjścia - opowiada.

Danuta Żurawicka, dyrektor Instytutu Położnictwa bardzo dobrze pamięta datę, kiedy odstawiła papierosy - 1 marca upłynęło 20 lat. Przyczyniła się do tego córka, wówczas nastolatka, która nie chciała być przytulana ani całowana przez palącą mamę.
Studenci "medycznej" pytani o przekonanie co do skuteczności akcji takich jak dzisiejsza, odpowiadają, że różne argumenty działają na różne osoby.

- Wiedza o skutkach zdrowotnych palenia jest bardzo ważna, ale także o prawach niepalących, świadomość tego, że powinniśmy śmiało żądać od osób palących w miejscach publicznych, np. na przystankach autobusowych, żeby przestały lub zmieniły miejsce. Bierne palenie jest równie szkodliwe jak czynne - podkreśla Justyna Jańczyk, studentka położnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska