Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Opole Artykuł

Bezdomni z całej Polski ściągają do Opola

Dodano: 18 grudnia 2013, 0:20 Autor:

Ludzie ulicy twierdzą, że tu łatwiej można przetrwać zimę.
- Ta fasolka to mój jedyny ciepły posiłek - mówi Bogusław Rojek, bezdomny, który przyjechał do Opola z Dolnego Śląska.

- Ta fasolka to mój jedyny ciepły posiłek - mówi Bogusław Rojek, bezdomny, który przyjechał do Opola z Dolnego Śląska. (fot. Sławomir Mielnik)

Bogusław Rojek, Dolnoślązak z pochodzenia, ma 56-lat. Już nie pamięta jak to jest mieć dach nad głową.

- Teraz to ja jestem spokojny człowiek, ale nie zawsze tak było - przyznaje. - W młodości poszedłem na zabawę, wdałem się w bójkę no i skończyło się tragicznie.

Za zabójstwo spędził w więzieniu 25 lat. Rodzina się go wyrzekła, więc nie miał dokąd wracać. - Przyjechałem do Opola, bo tu trochę łatwiej nazbierać pieniędzy na jedzenie niż w mojej rodzinnej Bielawie. Teraz idą święta to i ludzie chętniej bezdomnemu pomogą - opowiada.

Bogusława spotykamy w Misji Garażowej Caritasu, która dba o to, aby bezdomni nie chodzili głodni. Ta pomoc jest szczególnie ważna zimą, gdy ścisną mrozy. - Dzisiaj była fasolka po bretońsku. Szczerze pani powiem, że ta zupa to mój jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia - opowiada mężczyzna.

Misja Garażowa działa w Opolu od 8 lat i chętnych do korzystania z jej pomocy każdego roku przybywa. W 2000 roku w ewidencji widniało 40 nazwisk. Teraz jest ich 130.

- U nas bezdomni nie tylko dostają ciepły posiłek, ale też buty, ubrania, kiedy trzeba opatrujemy im rany i rozdajemy lekarstwa - mówi Artur Wilpert z Caritas Diecezji Opolskiej. - Do specjalistycznych ośrodków wielu z nich nie pójdzie za żadne skarby, dlatego naszą rolą jest pomóc im przetrwać zimę. Uzupełnieniem Misji Garażowej są zimowe patrole, które do pustostanów zawożą herbatę, świece i jedzenie.

Zimą w stolicy województwa bezdomnych przybywa. - Przyjeżdżają tu z całej Polski, nawet z Gdańska i Szczecina, bo w ich środowisku panuje opinia, że jesteśmy bogatym regionem, więc łatwiej tu przeżyć. Wiosną wielu z nich wyjeżdża - mówi Artur Wilpert.

Niepokojące jest to, że bezdomność dotyka coraz młodszych ludzi. Aż 15 osób, które przychodzą na posiłki ma mniej niż 30 lat.

Aby dostać ciepły posiłek nie trzeba przedstawiać zaświadczeń. Wystarczy przyjść od poniedziałku do piątku o godz. 13 do Misji Garażowej, która mieści się przy ul. Mickiewicza 5 w Opolu.

Czytaj więcej o:
  • bezdomni opole
  • Misja Garażowa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Opolanie zaczęli sami ozdabiać choinkę w Rynku

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy robisz zakupy w Opolaninie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 209.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.