Dawid Muszkiet. Jeszcze uczeń, już student

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prorektor Lucyna Sochocka oprowadziła Dawida i Kalinę Żaczek po salach ćwiczeniowych, gdzie mogli zobaczyć m.in. fantomy.
Prorektor Lucyna Sochocka oprowadziła Dawida i Kalinę Żaczek po salach ćwiczeniowych, gdzie mogli zobaczyć m.in. fantomy. Edyta Hanszke
Dawid Muszkiet z III LO w Opolu chce zostać lekarzem. W realizacji tego celu pomoże mu mentor - dr Lucyna Sochocka.

Dawid uczy się w I klasie biologiczno-chemicznej i jest podopiecznym Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC, która realizuje program "Marzenie o nauce".

- Przeznaczony dla zdolnych uczniów gimnazjów z terenów wiejskich, z rodzin mających trudniejszą sytuację materialną. Polega na wspieraniu tych młodych ludzi w nauce w liceach - wyjaśnia Kalina Żaczek, koordynatorka fundacji.

Dawid mieszka w Piotrówce, w gminie Jemielnica. Ma młodszą siostrę, tato prowadzi firmę budowlaną, mama jest z zawodu krawcową. W ostatniej klasie jemielnickiego gimnazjum Dawid był finalistą olimpiady biologicznej, a nauki medyczne interesowały go, odkąd pamięta. - Chciałem dalej uczyć się w III LO w Opolu, bo to szkoła słynąca z wysokiego poziomu - opowiada. - Po zdaniu matury chcę studiować medycynę na kierunku lekarskim, najlepiej w Krakowie.

W realizacji planu Dawida pomaga mu fundacja, finansując m.in. zakwaterowanie w internacie, wyżywienie, zakupy podręczników czy dojazdy między domem a szkołą. To dzięki niej Dawid został teraz podopiecznym dr Lucyny Sochockiej, prorektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Trójstronna umowa między fundacją, stypendystą i mentorem, wymusza, żeby ze strony uczelni podpisała ją konkretna osoba.

- Ponieważ projekt jest bardzo interesujący, a mam możliwości udzielenia szerokiej pomocy, chętnie podjęłam się takiej roli - wyjaśnia dr Lucyna Sochocka, która sama jest absolwentką kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a z młodzieżą pracuje od 16 lat.

Na spotkaniu uczeń, mentor i koordynatorka fundacji ustalali zakres współpracy. - Wprawdzie nie mamy wydziału lekarskiego, ale kierunki medyczne, które prowadzimy, pozwalają na przedstawienie wielu zagadnień z dziedziny medycyny.

Dawid będzie mógł zobaczyć, jak wygląda praca w szpitalu (widziana oczami personelu medycznego), wziąć udział w różnorodnych zajęciach na uczelni, np. wykładach z anatomii, czy ćwiczeniach z pielęgniarstwa anestezjologicznego. Mógłby też pojechać ze studentami do muzeum anatomii we Wrocławiu. To prawdziwy test dla przyszłego studenta medycyny - proponowała prorektor.

Ogólnopolska fundacja ma w Opolu 6 stypendystów, a w kraju - 240. W tym roku przyjęła 300 zgłoszeń, spośród których wybrano 80 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska