Głuchołazy chcą odkupić zdrojową część miasta

Krzysztof Strauchmann
Góra Parkowa w Głuchołazach.
Góra Parkowa w Głuchołazach. www.glucholazy.pl
W przyszłym roku władze Głuchołaz chcą odzyskać tereny zdrojowe. Straciły je w 2001 roku na rzecz spółki, która miała budować aquapark, ale zbankrutowała.

- Jesteśmy w trakcie rozmów - potwierdza krakowski deweloper Marian Bryksy, właściciel 7 hektarów wokół dawnego basenu zdrojowego. - W powodu kryzysu musieliśmy zrezygnować z naszych planów budowy hotelu i SPA. Mieliśmy inwestorów zainteresowanych kupieniem całego tego terenu, ale wolimy sprzedać park zdrojowy, muszlę koncertową i górny staw miastu.

W prywatnych rękach pozostanie tylko dawny, częściowo już rozebrany hotel "Leśny" oraz pozostałości po basenie. Marian Bryksy potwierdza, że prowadzi z zainteresowanymi firmami negocjacje w sprawie sprzedaży i tego, ale na razie są one wstępne.

- Gmina nie powinna wyręczać prywatnych firm w budowie hotelu - komentuje wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. - Jeśli otoczymy ten teren atrakcjami turystycznymi, to prywatny inwestor się znajdzie. Prędzej czy później.

Leżąca w pobliżu miasta część Góry Parkowej to "serce" dawnego uzdrowiska, zagospodarowane turystycznie od XIX wieku. Po latach kryzysu tereny mogą odzyskać dawną świetność. Nadleśnictwo Prudnik gruntownie przebudowało ostatnio dwie drogi leśne, w tym tzw. Drogę Krzyżową. Nowe trasy nadają się do turystyki rowerowej i narciarskiej.

Odbudowano też altanę przy Źródle Jakubowym. Wprzyszłym roku ruszy przebudowa placu koło fontanny "Amorek". Nowego właściciela ma mieć niebawem dawny pensjonat "Górnik" przy górnym stawie zdrojowym. Po odkupieniu terenów przy dawnym kąpielisku miasto zamierza zmodernizować muszlę koncertową, zagospodarować górny staw, a w lesie między nimi wybudować nowe trasy spacerowe i inne atrakcje.

- Nad szczegółami projektu będziemy się dopiero zastanawiać - mówi wiceburmistrz. Miasto planuje także odkupienie nieczynnego schroniska na szczycie Góry Parkowej (Chrobrego) i wyremontowanie obiektu wraz z wieżą widokową. Nie wiadomo jednak, czy jest tym zainteresowany obecny właściciel schroniska, który od dwóch lat nie prowadzi tu żadnych prac. W Zdroju ma być także przedłużona aż do granicy z Czechami aleja spacerowa przy rzece Białce.

Pieniądze na te wszystkie pomysły miasto zamierza zdobyć z Regionalnego ProgramuOperacyjnego na lata 2013-2020. Razem z Prudnikiem, Głubczycami i Kietrzem przygotowano wspólny projekt turystycznego zagospodarowania podnóża Gór Opawskich. Jeśli zgodzą się nań Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Komisja Europejska, Głuchołazy dostaną na swoje pomysły 10 mln zł dofinansowania, a ze swojego budżetu dołożą 2 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska