Dni wolne od pracy w 2014 roku

Dodano: 28 grudnia 2013, 5:00 Autor:

Dni wolne od pracy w 2014 roku

(fot. Krzysztof Ogiolda)

Aż 115 dni wolnych od pracy będziemy mieli w przyszłym roku, w tym siedem przedłużonych weekendów.

Pierwsze dni bez pracy możemy zaplanować sobie już w styczniu. Tak naprawdę ci, którzy zrobili to wcześniej, nie muszą z tegorocznych świąt Bożego Narodzenia wracać do pracy aż do 7 stycznia (13 dni laby).

Wystarczyło wziąć pięć dni urlopu - trzy w tym roku (27, 30 i 31 grudnia) oraz dwa w nowym (2 i 3 stycznia), do tego dochodzi Nowy Rok i Trzech Króli oraz dwa weekendy.

Jeśli ktoś wziął sobie dodatkowo wolne w Wigilię i poprzedzający ją poniedziałek, urlop wydłużał się do 17 dni! Tak zrobiła pani Monika Małkowska, pracownica jednego z biur rachunkowych z Opola.

- Dogadałam się z szefową, że wszystko pozamykam przed świętami, i dostałam zgodę na tak długie wolne - mówi pani Katarzyna. - Do pracy wracam dopiero po Trzech Króli.
Arkadiusz Wojnarowicz, właściciel firmy hydraulicznej z Kędzierzyna-Koźla, od lat daje wszystkim swoim pracownikom wolne od Świąt Bożego Narodzenia do Trzech Króli.

- Nie przyjmujemy na ten okres żadnych zleceń, niech chłopaki posiedzą w domu z rodziną,odpoczną i wrócą z naładowanymi akumulatorami - mówi Wojnarowicz.
Przez kolejne cztery miesiące z dniami wolnymi szału nie ma. Wielkanocny poniedziałek wypada w przyszłym roku 21 kwietnia, kolejne wolne dni wypadają w maju. Święto Pracy wypada w czwartek, natomiast Konstytucji Trzeciego Maja - w sobotę. Biorąc urlop w piątek, majówkę przedłużymy sobie do czterech dni, ale...

- Należy pamiętać, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku, pracodawca musi wyznaczyć dodatkowe dni wolne, jeśli święta wypadają w sobotę. Kodeks pracy nie wskazuje które, ustala je pracodawca - mówi Krystyna Banszkiewicz, ekonomistka z Opola. - Uwaga na przyszłość! Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia wolnego dnia, kiedy święto przypada w niedzielę. Dzień wolny nie przysługuje również osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim.

Dlatego wybierając w tym roku dzień wolny od pracy przysługujący za 3 maja np. 30 kwietnia lub 5 maja - majowy weekend wydłuży nam się do pięciu dni. Jest jednak jeszcze jedna możliwość. Jak już informowaliśmy, drugi dzień świąt wielkanocnych wypada 21 kwietnia, wystarczy od wtorku 22 kwietnia do 2 maja wykorzystać 8 dni urlopu, by zyskać aż 16 dni wolnego!

Kolejne okresy przedłużonych weekendów są związane ze świętami Bożego Ciała (w czwartek 19 czerwca) i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wypada w piątek 15 sierpnia). Chociaż i tutaj, w obu przypadkach, gdyby ktoś się uparł, po wzięciu 4 dni urlopu mógłby wydłużyć sobie wolne do 9 dni (dwa weekendy plus cały tydzień między nimi).

Przez kolejne trzy miesiące musimy solidniej popracować i zapomnieć o przedłużonych weekendach. Przypadający 1 listopada dzień Wszystkich Świętych wypada w sobotę (należy się jednak za to dzień wolnego w innym terminie), ale już tydzień później znów możemy się cieszyć czterema dniami wolnego. Chodzi o Święto Niepodległości, które w przyszłym roku przypadnie we wtorek 11 listopada. Wybieramy więc urlop w poniedziałek i byczymy się cztery dni. Albo jeszcze w środę, czwartek i piątek, wtedy wolne od pracy wydłuża się nam do dni dziewięciu.

Potem czekamy już na kolejne święta Bożego Narodzenia. Między sobotą 20 grudnia a wtorkiem 6 stycznia 2015 roku będziemy mogli nie pojawić się w pracy przez 18 dni! Wystarczy, że weźmiemy 8 dni wolnego.

Jest jednak i druga strona medalu. Jak przekonują eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, każdy dodatkowy dzień wolny od pracy to około 4 mld zł straty dla gospodarki i jest to wynik netto, czyli po uwzględnieniu tych sektorów, które wówczas pracują.

Innego zdania są związki zawodowe.
- Ludziom należy się odpoczynek za ciężką pracę - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ Solidarność regionu opolskiego. - Nie chcę też już o tym słyszeć, że w Polsce jest zbyt dużo dni wolnych od pracy. Proszę popatrzeć na inne kraje w Unii Europejskiej. Tam pracuje się krócej niż u nas.

Również niektórzy przedsiębiorcy zgadzają się z tym, że wolne pracownikowi się należy.
- Z niewolnika nie ma pracownika - mówi Arkadiusz Wojnarowicz, właściciel firmy hydraulicznej z Kędzierzyna-Koźla. - Oczywiście, jeśli mamy dużo zleceń i nie wyrabiamy się z robotą, to o urlopach mowy nie ma i moi pracownicy o tym wiedzą. Natomiast mogą wykorzystać wolne dni kiedy indziej. Za nadgodziny zawsze też płacę im ekstra.

Czytaj więcej o:
  • długie weekendy 2014
  • dni wolne 2014
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Komisja Europejska zajmie się umowami na czas określony

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy pracowałeś "na czarno" za granicą?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 201.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.