Sportowiec roku 2013. Nagroda specjalna - Oskar Ogłaza

Oskar Ogłaza
Oskar Ogłaza Sławomir Jakubowski
W Centrum Rozrywki “Kubatura" trwa finałowa gala naszego plebiscytu “Sportowiec roku 2013". Puchar dla szachowego geniusza.

Nagrodę marszałka województwa Andrzeja Buły odebrał Oskar Ogłaza i jego trenera Marcin Taboła. 8-letni szachista, wychowanek Rodła Opole działającego przy MDK Opole został w poprzednim roku wicemistrzem świata juniorów w szachach błyskawicznych.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie rozgrywano turniej, Oskar zmagania zaczął od gry w szachy klasyczne, w których został sklasyfikowany na miejscach 10-25. Potem jednak przyszła pora na błyskawiczne i tu było znakomicie. Zajął drugie miejsce w stawce 121 zawodników.

Wcześniej Oskar powtórzył swój sukces sprzed roku i po raz kolejny zdobył dwa tytuły mistrza Polski juniorów w kategorii chłopców do lat 8. Pierwszy wywalczył w szachach szybkich, a drugi w błyskawicznych. Wicemistrzem kraju został zaś w szachach klasycznych.

- On jest absolutnym dominatorem w tej dziedzinie w swojej kategorii wiekowej - mówi Taboła, instruktor szachów w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, pod okiem którego szkoli się chłopiec i dodaje, że tak utalentowanego zawodnika jeszcze w sekcji nie miał. - To, jak się potoczy jego przyszłość zależy od tego, czy będzie chciał ciężko pracować.