Śląskia Fundacja Błękitny Krzyż pomoże ofiarom przestępstw

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Śląska Fundacja Błękitny Krzyż pomaga m.in. osobom doświadczonym przemocą domową.
Śląska Fundacja Błękitny Krzyż pomaga m.in. osobom doświadczonym przemocą domową. sxc.hu
Opolanie mogą skorzystać z darmowej pomocy prawnika, psychologa czy policjanta. Ale na tym nie koniec.

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż pomaga m.in. osobom doświadczonym przemocą domową (zgłaszają ją głownie kobiety) oraz tym, którzy padli ofiarami kradzieży czy napadów (te zgłaszają głownie mężczyźni).

- Pokrzywdzeni przestępstwami często boją się zgłaszać ten fakt policji, a jednocześnie mają obawy, że taka sytuacja może znowu się powtórzyć - mówi Ewelina Kopeć z opolskiego Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Fundacji Błękitny Krzyż. - Naszym zadaniem jest dodanie im odwagi i przekonanie, że odpuszczenie sprawcy nie rozwiązuje problemu.

Do fundacji najczęściej zgłaszają się osoby, które są ofiarami przemocy w rodzinie. Czasami przez wiele miesięcy ukrywają prawdziwy powód swojej wizyty. - Przychodzą do nas na przykład pod pretekstem tego, że mają problemy wychowawcze z synem lub córką i w pewien sposób nas testują, sprawdzając czy mogą danemu psychologowi czy prawnikowi zaufać. Gdy przekonają się, że jesteśmy po to, żeby im pomóc, opowiadają o swoim problemie, a my szukamy sposobu, aby go rozwiązać - wyjaśnia Ewelina Kopeć.

Psychologowie, gdy wiedzą, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy, motywują ofiarę do tego, aby każdy przypadek zgłaszała policji lub prokuraturze. Nikogo do niczego nie zmuszają. Czekają, aż ofiara nabierze przekonania, że jest to najlepsze rozwiązanie.

- Siłą na policję nikogo nie zaprowadzimy, choć jeśli dana osoba poprosi nas o to, aby jej towarzyszyć, to nie odmówimy - mówi przedstawicielka fundacji. - Otrzyma też od nas wsparcie psychologa oraz bezpłatną pomoc prawnika, który pomoże napisać odpowiednie pisma.

Pokrzywdzeni, którzy zwrócą się o pomoc do Śląskiej Fundacja Błękitny Krzyż, mogą liczyć nie tylko na wsparcie psychologa czy prawnika, ale również na pomoc materialną.

- Często sprawca przemocy jest jedyny żywicielem rodziny, a osoba, która jej doświadcza jest zdana na jego łaskę lub niełaskę i dlatego nikomu się nie skarży - mówi Ewelina Kopeć. - Jeśli zgłaszały się do nas takie osoby, pokrywaliśmy im np. koszty czasowego zakwaterowania, aby nie musiały mieszkać z oprawcą, wydawaliśmy bony za które można było kupić jedzenie, ubranka dla dzieci, zabawki, finansowaliśmy koszty dojazdów dzieci do szkoły...

Osoby pokrzywdzone przestępstwem (nie tylko przemocą w rodzinie) będą mogły skorzystać z porad m.in. policjantów, prawników, psychologów od 24 do 28 lutego w godzinach od 10 do 18 oraz 1 marca w godzinach od 10 do 13 w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który znajduje się w Opolu przy ulicy Katowickiej 39, pokój 320. Szczegółowy harmonogram dyżurów poszczególnych specjalistów można znaleźć na stronie www.bk-europe.pl.

Po pomoc do ośrodka można zgłaszać się przez cały rok. Należy się wcześniej zarejestrować dzwoniąc pod numer tel.: 519 452 998.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska