Kiedy dzieci rodzą dzieci

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W ramach kampanii społecznej "Nastoletnie matki” MaMa oferuje pomoc prawną i psychologiczną.
W ramach kampanii społecznej "Nastoletnie matki” MaMa oferuje pomoc prawną i psychologiczną. sxc.hu
Co roku w Polsce przychodzi na świat kilkanaście tysięcy dzieci nieletnich matek. Brakuje systemowej pomocy dla młodych ciężarnych. Fundacja MaMa uruchomiła dla nich infolinię.

Ola zorientowała się, że jest w ciąży w wakacje, po skończeniu gimnazjum. - To był nasz pierwszy raz. Do głowy mi nie przyszło, że tak to się może skończyć - mówi dziewczyna. We wrześniu miała już widoczny brzuszek.

Wycofała złożone do liceum papiery. Kiedy jej koleżanki zaliczały pierwszy semestr w nowej szkole, ona została mamą. Dziś Kubuś ma już dwa latka. Taty nie zna. Ola rozpoczęła naukę w szkole wieczorowej.

- Mam szczęście, bo rodzice od początku mnie wspierali. Wiadomo było, że dziecko musi się urodzić i że zostanie w rodzinie.

W Polsce, jak podaje GUS, obecnie ok. 16 tys. kobiet przed 19 rokiem życia rodzi dzieci - to ok. 4-5 proc. wszystkich urodzeń. Liczba ta nieznacznie się zmniejszyła w ostatnim dziesięcioleciu (w 2001 r. było to ok. 7 proc.)

Szczególny niepokój budzą sytuacje, gdy matkami zostają bardzo młode dziewczyny. W 2012 roku w Polsce 342 dzieci urodziły mamy poniżej 15 roku życia. Szesnastolatki urodziły prawie tysiąc dzieci, a dziewczyny 17-letnie - 2,5 tys.

Na Opolszczyźnie jeszcze w 2010 roku nastoletnie matki rodziły co dziesiąte dziecko. Rok później odsetek ten spadł do 6,4 proc. W 2012 roku matkami zostały w naszym województwie 402 nastolatki (207 w mieście i 195 na wsi).

- Nastoletnie matki, a dokładnie ich prawni opiekunowie, mogą liczyć na taką samą pomoc, jak wszyscy uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej - mówi Iwona Reinhardt z MOPR w Opolu.

- U nas mogą dostać porady psychologa i prawnika - informuje Tamara Tymowicz, szefowa opolskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Na miejsce w ośrodku mogą jednak liczyć jedynie osoby pełnoletnie.

Młodsze miejsca mogą szukać w domach samotnej matki, ale dopiero po uregulowaniu swojej sytuacji prawnej. W domu w Opolu-Grudzicach w tej chwili nie ma nastoletnich matek, ale w przeszłości trafiały tu nawet 13-letnie dziewczynki.

- W Polsce nie istnieje kompleksowa polityka dotycząca matek nastoletnich, która umożliwiłaby wspieranie ich w trudnej sytuacji ekonomiczno-społecznej.

Brak jest rozwiązań systemowych, zaś podejmowane działania doraźne mają bardziej charakter "ratunkowy", nie są ukierunkowane na długofalową pomoc, np. wsparcie i wyjście z sytuacji bezradności - mówi Katarzyna Owczarek, koordynatorka kampanii na rzecz nastoletnich matek Fundacji MaMa. Badania SMG/KRC dla MTV wskazały jako najpoważniejszy problem finanse (44 proc. badanych), brak akceptacji (21 proc.), brak wsparcia ze strony bliskich i ojca (19 proc.), trudności z kontynuowaniem nauki (15 proc.).

Zgodnie z przepisami ciężarne nastolatki mają prawo do edukacji, a nawet urlopu od zajęć szkolnych i indywidualnego toku nauczania. W praktyce bywa inaczej, zwłaszcza, że świadomość praw jest praktycznie żadna.

Niepełnoletnia matka nie ma praw rodzicielskich. Wszystkie decyzje dotyczące opieki, zdrowia, edukacji dziecka podejmuje opiekun prawny dziecka (rodzic lub kurator). Tylko on może też wnioskować o przyznanie zasiłku rodzinnego czy becikowego, jak również pozwać o alimenty ojca dziecka (lub jego opiekuna prawnego).

Pod koniec stycznia Fundacja MaMa uruchomiła kampanię społeczną "Nastoletnie matki". W jej ramach działa infolinia pomocowa - w każdą niedzielę w godzinach 18.30-21.30 można uzyskać pomoc psychologiczną (tel. 607 989 146) oraz prawną (tel. 607 988 876. Infolinia będzie działać do 11 maja.

Pod koniec lutego zostanie wydana broszura informacyjna o prawach nastoletnich matek i możliwościach uzyskania pomocy. Będzie rozprowadzana głównie w szkołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska