Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla grożą pikietą pod starostwem

Dodano: 3 marca 2014, 17:00 Autor:

Oskarżają władze powiatu o sabotowanie planów powstania w mieście hospicjum. Druga strona twierdzi, że to nieporozumienie.
- Sabotowanie takich działań świadczy o braku odpowiedzialności naszych władz - mówi Ewa Pisarzewska z RadySeniorów. W tle budynek starostwa.

- Sabotowanie takich działań świadczy o braku odpowiedzialności naszych władz - mówi Ewa Pisarzewska z RadySeniorów. W tle budynek starostwa. (fot. Archiwum)

Członkowie Rady Seniorów w Kędzierzynie-Koźlu przypominają, że jeszcze w 2012 roku aktualne były plany uruchomienia takiej placówki w budynku szpitala powiatowgo przy ulicy Judyma. - Po zmianie władz starostwa oraz dyrektora SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu zostały odrzucone, co zostało wyrażone w pismach skierowanych do urzędu miasta - przytacza fakty Ewa Pisarzewska z RadySeniorów. Dodaje, że 15 stycznia 2014 odbyło się spotkanie zespołu roboczego ds. utworzenia hospicjum. Zostali na nie zaproszeni m.in,. przedstawiciele zarządu powiatu. Ale nie przybyli.

- Zarówno dla nas, seniorów, jak i dla mieszkańców naszego miasta sprawa utworzenia oddziału paliatywnego jest najważniejsza i pierwszoplanowa. Brak takiego oddziału w 60–tysięcznym mieście jest wstydem cywilizacyjnym - uważa Pisarzewska i reszta członków rady. - Umieranie w godnych warunkach jest należnym nam prawem. Sabotowanie takich działań świadczy o braku odpowiedzialności naszych władz, tym bardziej, że Opolszczyzna została wyznaczona do realizacji programu pilotażowego specjalnej strefy demograficznej "Złota Jesień”.
Seniorzy tłumaczą, że będą nagłośniać sprawę w mediach lokalnych i krajowych. - Nie zawahamy się zorganizować pikiety przed budynkiem starostwa. W odpowiedzi na nasz apel oczekujemy podjęcia konkretnych działań, tym bardziej, że fundusz na ten cel jest zabezpieczony przez urząd miasta - przekonują.
Poprosiliśmy o komentarz władze powiatu. Tłumaczą, że doszło do nieporozumienia, ponieważ hospicjum jest czymś innym, niż oddział paliatywny, a seniorzy używają tych pojęć naprzemiennie.
- Hospicjum jest zadaniem gminy nie powiatu - przekonuje Adam Lecibil, rzecznik starosty Małgorzaty Tudaj. - Jeśli chodzi o oddział paliatywny to możemy go uruchomić, jak tylko będziemy mieli kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trwają rozmowy z podmiotem, który jest zainteresowany prowadzeniem takiej działalności w byłym internacie w Sławięcicach.
Lecibil dodaje, że w tej kadencji poprzedni starosta, były dyrektor SP-ZOZ oraz obecny prezydent prowadzili rozmowy w sprawie utworzenia hospicjum z dyrektorem Caritasu. Wówczas nie udało się jednak doprowadzić sprawy do końca. - Przypomnę także, że w 2007 roku rada powiatu wyraziła zgodę na użyczenie w trybie bezprzetargowym na okres 20 lat nieruchomości przy ul. Judyma 4 - tłumaczy rzecznik starostwa. - Nieruchomość została użyczona w celu prowadzenia przez stowarzyszenie "Spóźnieni…?” właśnie stacjonarnego hospicjum. Nie można więc mówić o tym, że władze powiatu coś sabotują.

Czytaj więcej o:
  • hospicjum kędzierzyn-koźle
  • Rada Seniorów Kędzierzyn-Koźle
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy kozielski rynek powinien być wynajęty prywatnej firmie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 321.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.