Tak się ubierały panie w XIX wieku [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Wystawa prezentuje dawne stroje, reprodukcje oraz gazety poświęcone modzie.
Wystawa prezentuje dawne stroje, reprodukcje oraz gazety poświęcone modzie. Anna Konopka
"Krynoliny i koronki. Moda damska w XIX wieku" to wystawa czynna od dzisiaj w Muzeum Śląska Opolskiego.
Tak się ubierały panie w XIX wieku"Krynoliny i koronki. Moda damska w XIX wieku” to wystawa czynna od dzisiaj w Muzeum Śląska Opolskiego.

Tak się ubierały panie w XIX wieku

Wyjątkowa ekspozycja prezentuje nieco już zapomniane stroje kobiet z XIX wieku - codzienne i eleganckie. Unikatowa kolekcja otwarta jest od 8 marca, więc to "prezent" dla wszystkich Pań w dniu ich święta.

- Trzeba pamiętać, że cechą tych czasów była różnorodność. Na początku stulecia moda była prosta i skromna, potem bardziej wymyślna, a pod koniec wieku stroje ponownie upraszczano - podkreśla Anna Moryto, kolekcjonerka i współorganizatorka wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego. - Prezentujemy dziesięć zabytkowych sukni, które były noszone przez kobiety w różnych okresach XIX wieku, zaczynając od lat 30. Wykonano je z jedwabiu, bawełny, wełny oraz krynoliny w kilku wersjach. Na wystawę trafią dwie rekonstrukcje sukni, które powstały zgodnie z oryginalnymi rozmiarami i dodatkami. Zaprezentujemy też fragmenty bielizny, m.in. ciekawy stanik zakładany na gorset, który dodawał kształtu sukni - dodaje.

Kolejną gratką dla miłośników XIX wiecznej mody są oryginalne ryciny z kolorowych czasopism, jak np. La Mode Illustree czy Paris Elegant.

Warto podkreślić, że suknie, które trafiły do opolskiego muzeum, pochodzą z prywatnej kolekcji Anny Moryto.

- Od dziecka fascynował mnie ubiór dawnych postaci. Dla przykładu, odkąd stałam się wielbicielką książek Aleksandra Dumasa, bez przerwy zastanawiałam się, jak wyglądają bohaterowie tych powieści. Po latach stałam się miłośniczką historii ubioru, zbierałam na ten temat książki, a potem same stroje. Dziś mam to szczęście, że pracuję jako odtwórca historyczny. Z moich prac korzystają osoby prywatne i muzea - opowiada Anna Moryto.

Wystawa jest czynna do czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska