Uczniowie z Brzegu już wybrali swój 'wymarzony' zawód

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Kornela Hanyż (na zdjęciu z prawej) wygrała w konkursie "Mój wymarzony zawód", a Emilia Gielczowska zajęła w nim trzecie miejsce.
Kornela Hanyż (na zdjęciu z prawej) wygrała w konkursie "Mój wymarzony zawód", a Emilia Gielczowska zajęła w nim trzecie miejsce. Jarosław Staśkiewicz
W tych konkursach liczyła się umiejętność przekonania komisji, że wiemy, co chcemy w życiu robić i będziemy potrafili zrealizować nasze pomysły. Całkiem jak przy rozmowie o pracę.

Kornela Hanyż chodzi dopiero do drugiej klasy w brzeskim gimnazjum nr 3, ale już wie, że zostanie... saperem. - To samo chce robić moja starsza siostra, a obie wybrałyśmy ten zawód, bo nasz tata był saperem - mówi 15-latka, która ma już sprecyzowane plany na życie.

- Widziałyśmy, jak tato pracował, dobrze znamy ten zawód i chociaż jest nietypowy jak dla dziewczyn, to znam kobiety, które doskonale odnajdują się w tej roli - dodaje.

Kornela na tyle przekonująco opowiadała o swoich zawodowych zamierzeniach, że wygrała konkurs "Mój wymarzony zawód", który już po raz siódmy zorganizowało brzeskie Młodzieżowe Biuro Pracy działające w ramach Ochotniczych Hufców Pracy.

Podczas podsumowania w ratuszu upominki otrzymali wszyscy finaliści, a równocześnie ogłoszono wyniki podobnego konkursu dla uczniów szkół średnich: "Sprawdź czy potrafisz znaleźć pracę".

Tutaj wygrał uczeń IILO Michał Wietrzyński. - Planuję zostać robotykiem i z tą myślą już od gimnazjum próbuję budować elektroniczne zabawki i przedmioty użytkowe - mówił Michał. - Mam zresztą różne pasje, np. gdybym spełnił się jako robotyk, mógłbym też otworzyć sklep wędkarski.

Czy piętnastolatkowie muszą myśleć o pracy? - Teraz już w Iklasie liceum trzeba wybrać przedmioty, których będziemy się uczyć, więc warto zdecydować się jak najwcześniej - podkreślała Kornela.

- Z tym jest różnie: wielu moich rówieśników ma już sprecyzowane plany, inni jeszcze nie - dodawała Emilia Gielczowska z PG nr 3, która jest pewna, że chce zostać stomatologiem. Najlepiej stomatologiem pedodontą, a więc dentystą dla dzieci.

Wyniki

Gimnazja:
1. Kornela Hanyż (PG nr 3) - saper
2. Agnieszka Nowakowska (PG nr 2) - behawiorystka
3. Emilia Gielczowska (PG 3) - stomatolog dziecięcy

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Michał Wietrzyński (IILO) - robotyk
2. Katarzyna Pawlak (Zespół Szkół Ekonomicznych) - psycholog
3. Bartosz Wojtkowski (Zespół Szkół Ekonomicznych) - dziennikarz muzyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska