ConsArch dla Froteksu

PWSz w Nysie
Niewykluczone, że w przyszłości prace studentów i naukowców zostaną wykorzystane przy zagospodarowywaniu obiektów. Na zdjęciu zwycięska drużyna z Francji.
Niewykluczone, że w przyszłości prace studentów i naukowców zostaną wykorzystane przy zagospodarowywaniu obiektów. Na zdjęciu zwycięska drużyna z Francji. PWSz w Nysie
Ponad pięćdziesięciu studentów i profesorów z pięciu krajów Europy wzięło udział w trzeciej już edycji międzynarodowych warsztatów architektonicznych ConsArch.

W warsztatach poświęconych dawnej Fabryce Tekstylnej Ernesta Frankla w Prudniku wzięli udział żacy i nauczyciele akademiccy z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Ich głównym zadaniem było opracowanie koncepcji rewitalizacji terenów i obiektów po byłej fabryce Frotex.

- To było spore wyzwanie, wymagające nie tylko nakładu pracy i wyobraźni, ale również dostosowania koncepcji do obecnych realiów. A przy tym architekci mieli stosunkowo mało czasu, więc pracować musieli naprawdę intensywnie - mówi Anna Opałka z Biura Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

- Efektem końcowym były projekty, z których cześć przerasta możliwości Prudnika. Ale pojawiły się również takie prace, które świetnie wpisują się w tamten teren i niewykluczone, że w przyszłości zostaną wykorzystane podczas zagospodarowywania terenów po byłym Froteksie.

Najpierw jednak międzynarodowe grupy wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Prudnika, gdzie uczestnicy ConsArch mieli okazję na własne oczy obejrzeć stary zakład i okalający go teren.

Później powstawały już same projekty. Wśród nich znalazły się pomysły na urządzenie w byłych zakładach fermy ekologicznej, targowiska, centrum aktywizacji zawodowej, muzeum tkactwa, szkoły, przedszkola, ogrodów, sali fitness, obiektów sportowych oraz pomieszczeń handlowo-usługowych. Wszystkie prace okraszone były przy tym sporą porcją zieleni oraz zakładały ożywienie ruchu w tej części Prudnika.

Obecnie wszystkie projekty powędrowały do prudnickich włodarzy, a niebawem można będzie je obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Muzeum Ziemi Prudnickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska