Piłkarska ekstraklasa. Ostre strzelanie liderów

Tydzień temu w meczu na szczycie Legia Warszawa pokonała Lecha Poznań 1-0. W minionej kolejce oba te zespoły wyraźnie wygrały swoje spotkania.

Lech w sobotę rozgromił Jagiellonię 6-1, a trzy gole zdobył Teodorczyk. Legia wysoko pokonała z kolei dobrze spisującego się w tym sezonie beniaminka z Bydgoszczy, a dwa trafienia zanotował Radovic. Świadkami prawdziwego widowiska, w którym sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie byli kibice w Bielsku-Biała, gdzie gościł Śląsk Wrocław. Gospodarze, którzy nie przegrali u siebie dziewięciu ostatnich spotkań, znów zachowali miano niepokonanych, choć dwukrotnie odrabiać musieli straty. Wszystko za sprawą Stevanovica, który ustrzelił hat tricka. Ten pozwolił prowadzić 1-0 i 2-1, a ostatecznie dał gościom punkt.

Mecz o miejsce w ósemce stoczyła Cracovia Kraków i Górnik Zabrze, a swoich kibiców nie zawiedli piłkarze tego pierwszego zespołu wygrywając 2-0 i są blisko ósemki. Z kolei Górnik nie wygrał dziewiątego meczu z rzędu i nastroje są w Zabrzu fatalne. Dobrą formę pod wodzą nowego trenera Ricardo Moniza potwierdzili za to piłkarze Lechii Gdańsk, a gol Makuszewskiego z 86. minuty dał im wygraną z Zagłębiem Lubin.

Do sensacji doszło w Łodzi, gdzie ostatni w tabeli Widzew potwierdził, że u siebie jest groźny i nie zrezygnował z walki o utrzymanie. Miejscowi pokonali trzecią w tabeli Wisłę Kraków, która złapała wyraźnie zadyszkę i nie wygrała już po raz szósty z rzędu, przez co straciła dystans do najlepszych.

O pechu mogą mówić gracze ze Szczecina, którzy dwa punkty stracili w Gliwicach w doliczonym czasie gry, kiedy drugiego swojego gola zdobył Wilczek. W meczu kończącym kolejkę Ruch Chorzów przerwał passę trzech spotkań bez punktu, a dodatkowo pokonując 2-0 Koronę Kielce, skazał ją na walkę o utrzymanie.

Za tydzień w ostatniej kolejce fazy zasadniczej najwięcej emocji będzie towarzyszyć walce o miejsce w ósemce, które gwarantuje spokój w drugiej fazie sezonu, kiedy punkty zostaną podzielone na pół. Zawisza jest już go pewny, bo Cracovia go na pewno nie wyprzedzi. Drżą natomiast w Zabrzu. Górnik, który ten rok zaczynał jako wicelider wiosną spisuje się fatalnie. Żeby być pewnym miejsca w górnej połowie tabeli musi zdobyć punkt w starciu z będącym w dobrej formie Lechem. Jeśli zabrzanie przegrają, pozostaje im się tylko modlić, żeby swoich meczów nie wygrały jednocześnie Cracovia i Lechia Gdańsk. Szansę na ósemkę ma jeszcze Jagiellonia.
Cracovia Kraków - Górnik Zabrze 2-0 (1-0)
1-0 Ntibazonkiza - 2., 2-0 Bernhardt - 61.

Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 2-1 (1-1)
1-0 Grzelczak - 3., 1-1 Kwiek - 13., 2-1 Makuszewski - 86.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Śląsk Wrocław 3-3 (1-2)
0-1 Stevanović - 21., 1-1 Sokołowski - 24. (karny ), 1-2 Stevanović - 43., 2-2 Blazek - 63., 3-2 Sokołowski - 66. (karny), 3-3 Stevanović - 82.

Widzew Łódź - Wisła Kraków 2-1 (1-0)
1-0 Rybicki - 6., 1-1 Garguła - 57., 2-1 Cetnarski - 66.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 6-1
1-0 Hamalainen - 7., 2-0 Teodorczyk - 13., 3-0 Teodorczyk - 24., 4-0 Teodorczyk - 53., 5-0 Kownacki - 76., 6-0 Lovrencsics - 78., 6-1 Quintana - 89. (karny)

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 2-2 (1-1)
0-1 Robak - 40., 1-1 Wilczek - 41., 1-2 Rudol - 55., 2-2 Wilczek - 90.

Legia Warszawa - Zawisza Bydgoszcz 3-0 (0-0)
1-0 Radovic - 48., 2-0 Żyro - 50., 3-0 Radovic - 84.

Ruch Chorzów - Korona Kielce 2-0 (1-0)
1-0 Stawarczyk - 44., 2-0 Kowalski - 61.