Politechnika zorganizowała u siebie polsko-portugalski szczyt energetyczny

Anna Grudzka
Anna Grudzka
W szczycie wzięło udział ponad 30 naukowców, przedstawicieli biznesu energetycznego obydwu krajów oraz polskiej i portugalskiej dyplomacji.
W szczycie wzięło udział ponad 30 naukowców, przedstawicieli biznesu energetycznego obydwu krajów oraz polskiej i portugalskiej dyplomacji. Archiwum uczelni
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz ambasadora Polski w Portugalii, prof. Bronisława Misztala.

Głównymi zagadnieniem, które poruszano na szczycie, była możliwość odwrócenia kierunku transferu gazu w Europie na kierunek Zachód-Wschód i stworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w zakresie nowych technologii energetycznych.

- Tematem naszego spotkana są wszelkie projekty z zakresu szeroko rozumianej energetyki, odnawialnych źródeł energii, ale też kwestii związanych z jej przesyłem - mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Dyskutowano również o tym, co zarówno w Portugalii jak i w Polsce staje się coraz bardziej popularne, czyli o inteligentnych sieciach, tzw. Smart Grid'ach.

To system związany z energią elektryczną. Jego zadaniem jest dostarczanie informacji o jej zużyciu, a dokładniej - dobowym profilu jej zużycia przez odbiorcę. Takie informacje mogą pomóc zoptymalizować zużycie energii. Stworzenie inteligentnych sieci pozwoli połączyć dostawców energii, w tym także małych dostawców energii ze źródeł odnawialnych i użytkowników w jeden inteligentny system.

- Chodzi nam również o to, by zminimalizować starty energii związane z jej przesyłem, ale i zachęcić ludzi do tego, by ją oszczędzali - wyjaśniał prof. Więckowski.

Zdaniem uczestników spotkania odwrócenie dostaw energii z Zachodu na Wschód jest możliwe, bo Europa ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o możliwości wytwarzania, zwłaszcza tej niezwiązanej z dwutlenkiem węgla energii.

Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach współpracy między nauką a firmami branży energetycznej, dlatego obok polityków i naukowców zrzeszonych w Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i CCISP (portugalski odpowiednik polskiej KRUPT) byli też prezesi największych firm branży energetycznej Polski i Portugalii.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska