Wiatraki szkodzą nietoperzom. Co dalej z farmą wiatrową w Kamienniku?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nietoperze w sztolni kopalni marmurów.
Nietoperze w sztolni kopalni marmurów. archiwum/ Krzysztof Strauchmann
Pierwsza na Opolszczyźnie farma wiatrowa dziesiątkuje głównie chronionego borowca wielkiego.

Chiropterolodzy, czyli naukowcy badający nietoperze, sprawdzili, w jaki sposób oddziałuje na te gatunki pierwsza na Opolszczyźnie farma wiatrowa Lipniki w gminie Kamiennik, niedaleko Nysy. Badania polegały na kontrolowaniu terenu pod 15 wiatrakami. W ciągu siedmiu wizyt, od maja do października ub.r. znaleziono łącznie 27 zabitych nietoperzy. Najczęściej z rzadkiego gatunku borowiec wielki, który jest w Polsce objęty ścisłą ochroną. Chronią go także dyrektywy UE.

Pięć nietoperzy miało widoczne obrażenia zewnętrzne i zginęły prawdopodobnie w wyniku zderzenia z turbiną wiatraka. 19 nie miało widocznych obrażeń, ale naukowcy wskazują, że mogły zginąć z powodu tzw. barotraumy, czyli nagłej zmiany ciśnienia przy przelocie obok kręcących się skrzydeł turbiny. Najwięcej martwych nietoperzy znaleziono późnym latem, w sierpniu i wrześniu.

Farma w Lipnikach znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od obszarów Natura 2000, chroniących siedliska nietoperzy (Forty Nyskie, Wzgórza Strzelińskie i Skałki Stoleckie). Obecnie dyrekcje ochrony środowiska wymagają przy lokalizowaniu farm wiatrowych prowadzenia badań w terenie i szczegółowych analiz, jak turbiny wpłyną na nietoperze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska