W Kędzierzynie-Koźlu odkryto średniowieczną rezydencję!

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Prawdopodobnie pochodzi z okresu pomiędzy 1260 a 1290 rokiem - szacują badacze, którzy po latach wznowili prace na terenie kozielskiego zamku. Wcześniej uważano, że w tym miejscu stała obronna wieża.

Archeolodzy, którzy pracują teraz w Koźlu, mają dokończyć rozpoczęte jeszcze w latach 80. badania. Prowadzone wówczas przez dr JerzegoRomanowa wykopaliska pozwalały przypuszczać, że najstarszą częścią kozielskiego zamku był donżon, czyli wieża mieszkalno-obronna zbudowana w pierwszej połowie XIII wieku. Miała to być kwadratowa konstrukcja o wymiarach 9,30 m na 9,45 m. Grubość ścian szacowano na 1,30 m a powierzchnia jednej kondygnacji miała wynosić 46 metrów kwadratowych.

- Prowadzone obecnie badania wskazują na to, że trzeba będzie zweryfikować rolę tego obiektu - mówi nto Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków. - Badacze skłaniają się ku tezie, że była to siedziba mieszkalna o charakterze rezydencjonalnym.

Jak tłumaczy Iwona Solisz takich odkrytych średniowiecznych rezydencji na Śląsku jest zaledwie kilka.Dlatego też wojewódzki konserwator chce, aby po zakończeniu prac nie zakopywać murów, tylko wystawić je na ekspozycję. - Teraz się zastanawiamy, jak to zrobić - tłumaczy Iwona Solisz.

To o tyle istotne, że kozielski zamek ma w niedalekiej przyszłości spełniać rolę centrum kulturalno-biznesowego. Władze miasta szukają dla niego prywatnego inwestora, rozglądają się także za zewnętrznymi funduszami, które pomogłoby w odbudowie całego kompleksu.
Pierwsze badania przeprowadzono na nim w 1964 roku. Do Kędzierzyna-Koźla przyjechali wówczas inżynierowie z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz ich koledzy z tamtejszego uniwersytetu. Ustalili oni, że zamek wzniesiono nie wcześniej niż pod koniec XIII wieku i nie później niż w początkach XIV stulecia. Podstawę do takiej tezy dały specjalistom pozostałości ceramiki naczyniowej, znalezione na terenie dziedzińca.

Koźle poprzecinane jest także mnóstwem podziemnych korytarzy, z których większość również dopiero czeka na spenetrowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska