Eurowybory 2014. Gdzie głosować, godziny otwarcia lokali wyborczych

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. ps
- Głosujemy tylko na jednego kandydata. Stawiając więcej znaków X, marnujemy głos - mówi Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

W niedzielę eurowybory. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
- Przede wszystkim na to, czy nasz lokal wyborczy znajduje się w tym samym miejscu gdzie ostatnio, bo zdarzają się zmiany. Ja sam - sprawdzając koleżance, gdzie powinna głosować - zorientowałem się, że muszę udać się w inne niż dotychczas miejsce. Informacje, gdzie mieszkańcy konkretnej ulicy mogą zagłosować, znajdziemy na obwieszczeniach lub na stronie opole.pkw.gov.pl. Musimy uważać, bo czasami zdarza się tak, że mieszkańcy jednej ulicy będą musieli - w zależności od numeru domu - wybrać się do dwóch różnych lokali.

- W niedzielę głosujemy od 7 do 21. Kiedy poznamy wyniki?
- Na pewno nie wcześniej niż po 23. Wynika to z tego, że Włosi wydłużyli sobie właśnie do tej godziny głosowanie. To oznacza, że komisje wyborcze mogą wykonywać wszystkie czynności, ale nie mają prawa przed 23 podać wyników do publicznej wiadomości. To samo dotyczy mediów, które już od 21 mogą podawać dane sondażowe, ale nie wolno im publikować nawet pierwszych, cząstkowych wyników.

- A jeśli zaplanowaliśmy na niedzielę wyjazd? Nie możemy zagłosować?
- Do piątku jest czas, aby pobrać w swoim urzędzie zaświadczenie o prawie do głosowania i z nim w niedzielę udać się do dowolnego lokalu wyborczego zarówno w kraju jak i za granicą.

- A jeśli na majówkę wyjeżdżamy do Warszawy? Tam też możemy głosować na kandydatów z Opolszczyzny?
- Niestety nie, ale możemy głosować na kandydatów warszawskich. Wyborcy z Opolszczyzny, którzy będą głosowali za granicą, również głosują wyłącznie na kandydatów warszawskich.

- Jakich błędów unikać podczas głosowania?
- Aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy nazwisku osoby, którą wybieramy. Oddajemy głos tylko na jednego kandydata, a zaznaczenie po jednym kandydacie na każdej liście jest błędem. Jeśli się pomylimy, nie kreślmy kratki, bo głos będzie nieważny. Lepiej postawmy drugi X (jeśli rzecz dotyczy tej samej listy), bo wtedy nasz głos jest zaliczony liście i kandydatowi, który znajduje się wyżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska