Opole chciało budować mieszkania, a straciło 40 tysięcy złotych

Artur Janowski Janowski
Za odstąpienie od umowy miasto wypłaciło 40 tysięcy złotych odszkodowania.
Za odstąpienie od umowy miasto wypłaciło 40 tysięcy złotych odszkodowania. 123rf.com
Miasto wypłaciło odszkodowanie firmie, która chciała budować mieszkania przy ulicy Wilsona. Wypłatę pieniędzy przeprowadzono tak, aby radni się o niczym nie dowiedzieli.

Budowa parterowego budynku w zabudowie szeregowej z 22 mieszkaniami miała ruszyć wiosną. Gdy o inwestycji dowiedzieli się właściciele okolicznych domów, od razu rozpoczęli protest.

Mieszkańcy z jednej strony zwracali uwagę, że działka przeznaczona pod budowę mieszkań była ich terenem rekreacyjnym, z drugiej nie ukrywali obaw, że budowa mieszkań socjalnych spowoduje spadek wartości ich domów.

Protest był skuteczny, bo prezydent nagle zalecił rezygnację z inwestycji wartej 1,8 miliona złotych. Zapewniano jednak wówczas, że o żadnych stratach miasta z powodu takiej decyzji być nie może.

Ratusz miał szukać innej działki, gdzie mogłyby powstać mieszkania. Liczono także, że to pozwoli wykorzystać otrzymaną dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ale był jeszcze jeden problem, o którym nikt w urzędzie nie mówił publicznie. Firma, która wygrała przetarg na budowę mieszkań, zażądała rekompensaty w wysokości 140 tys. złotych - ustaliliśmy nieoficjalnie.

- Porozumieliśmy się jednak i zawarliśmy ugodę, na mocy której za odstąpienie od umowy wypłaciliśmy 40 tysięcy złotych odszkodowania - przyznaje Aleksander Cyganiuk, naczelnik wydziału inwestycji i przetargów Urzędu Miasta Opola.
O tej cichej ugodzie nic nie wiedzieli radni i to mimo, że dopytywali na ostatniej sesji, ile miasto straciło na wycofaniu się z budowy mieszkań.

- Będziemy więc pytać ponownie, bo chcemy wiedzieć, na jakiej podstawie wypłacono pieniądze bez wyroku sądowego i dlaczego nie przeszły one przez sesję rady miasta - tłumaczy Małgorzata Sekula, przewodnicząca klubu radnych SLD.

Przypomnijmy, że strat finansowych związanych z decyzją o zaniechaniu budowy mieszkań jest więcej.

Do kosza trafił projekt budynku wart kilkadziesiąt tysięcy złotych, a miasto nie otrzyma także ponad 500 tys. zł dotacji z BGK.

Ostatnie mieszkania socjalne Opole zbudowało w 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska