Uniwersytet Opolski będzie kształcił specjalistów do pracy z seniorami

Archiwum koła
Seniorzy z Koła Miasto Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Strzelcach Opolskich są bardzo aktywni.
Seniorzy z Koła Miasto Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Strzelcach Opolskich są bardzo aktywni. Archiwum koła
Uzupełniające studia na kierunku pracownik służb społecznych z językiem niemieckim nauczanym od podstaw będą stacjonarne i niestacjonarne.

- Europa się starzeje, a żyjący coraz dłużej ludzie potrzebują odpowiedniej opieki i to nie tylko medycznej - mówi prof. Anna Weissbrot-Koziarska, kierownik Zakładu Pracy Socjalnej Instytutu Pedagogicznego UO. - Zauważamy to i przygotowujemy pracowników służb społecznych, którzy będą potrafili pracować z seniorami, ale też sprostać innym wyzwaniom.

To m.in. rozwarstwienie społeczne wynikające z liberalizacji gospodarki rynkowej, brak umiejętności przystosowawczych do nowych warunków, do tego uzależnienia. - Jako społeczeństwo będziemy musieli się uporać z tymi problemami, a do tego potrzebni są specjaliści - tłumaczy prof. Weissbrot-Koziarska.

Uzupełniające studia na kierunku pracownik służb społecznych z językiem niemieckim nauczanym od podstaw będą stacjonarne i niestacjonarne. Warunek: ukończone studia licencjackie na kierunku humanistycznym lub społecznym.

Przeczytaj też: Statystyczny Opolanin ma dziś niewiele ponad 40 lat
Uczelnia będzie kształcić specjalistów służb społecznych do pracy m.in. w placówkach służby zdrowia, świetlicach, ośrodkach interwencji kryzysowej, szkołach i warsztatach terapii zajęciowej.

Uczelnia przyjęła założenie, że absolwent to mieszkaniec UE, który musi odnaleźć się na unijnym rynku pracy. Tym bardziej że w Polsce jeszcze długo będzie brakować pracy dla młodych. Stąd nauka języka niemieckiego.

- Specjalność przygotowuje do poruszania się po rynku usług społecznych i do rozwijania kontaktów w tej sferze z instytucjami m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii i Holandii - wyjaśnia prof. Weissbrot-Koziarska. - To kraje, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników społecznych i są tam bardzo dobrze opłacani. A nasz absolwent będzie miał szerokie kompetencje i wiedzę m.in. w zakresie aktów prawnych dotyczących socjalnych praw człowieka, także o zasięgu międzynarodowym. Przede wszystkim będzie potrafił podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielniania osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem.

Znajomość niemieckiego przyda się absolwentom także w Polsce. Coraz częściej ludzie, którzy wyemigrowali kilkadziesiąt lat temu, wracają do Polski na emeryturę. - A wraz z nimi bliskie im osoby, które mogą nie znać języka polskiego - precyzuje prof. Weissbrot-Koziarska.

Szczegóły dotyczące rekrutacji na stronie Zakładu Pracy Socjalnej Instytutu Pedagogicznego UO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska