Kościółek św. Barbary w Strzelcach Opolskich się rozsypuje! [wideo]

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Kościół św. Barbary pochodzi z XVII w. Wizualnie prezentuje się dobrze, ale elementy konstrukcyjne trzeba wymienić.
Kościół św. Barbary pochodzi z XVII w. Wizualnie prezentuje się dobrze, ale elementy konstrukcyjne trzeba wymienić. Radosław Dimitrow
Tak wynika z oceny stanu technicznego, którą przeprowadzili studenci z wydziału budownictwa Politechniki Śląskiej. Zbadali zabytkowy kościółek na prośbę jego zarządcy - proboszcza Rudolfa Nieszwieca z parafii św. Wawrzyńca.

- W złym stanie są przede wszystkim fundamenty, które osiadają i pękają - tłumaczy Przemysław Gabryś, współautor raportu na temat stanu zabytku. - Belki nośne są zawilgocone, spękane, a nawet częściowo spróchniałe. W fatalnym stanie jest także dach, w którym zaobserwowaliśmy deformacje niektórych elementów. Generalnie cały budynek niebezpiecznie się przechyla i powinien być jak najszybciej zabezpieczony.

Z kolei dr Antonina Żaba, która nadzorowała pracę studentów zauważyła ponadto, że w drewnianych elementach kościółka aż roi się od insektów.

Studenci przedstawili wyniki swoich badań na konferencji, w której udział wzięli samorządowcy i mieszkańcy Strzelec Opolskich. Wszyscy byli zaskoczeni tym, że zabytek nadaje się do pilnego remontu. To dlatego, że niedawno był odrestaurowany. Prace remontowe ruszyły w 1997 r. i trwały etapami przez kilka lat.

- Ale firmy wykonały prace niewłaściwie - uważa Przemysław Gabryś. - Sposób zabezpieczenia całej konstrukcji wygląda jak radosna twórczość jakiegoś amatora. W niektórych miejscach prace renowacyjne wprowadziły więcej szkód niż pożytku.

W trakcie zebrania wszyscy samorządowcy jednym głosem stwierdzili, że zabytkowy kościółek trzeba szybko ratować. O tym, skąd wziąć na to pieniądze, będą dopiero dyskutować...

Opinie

Ks. Rudolf Nieszwiec - proboszcz parafii św. Wawrzyńca
- Już od pewnego czasu ludzie, którzy widzieli nasz kościółek sugerowali mi, że jego stan nie jest najlepszy. Dlatego poprosiłem w tej sprawie fachowców o pomoc. Studenci z Politechniki Śląskiej sporządzili raport nieodpłatnie. Diagnoza jest taka, że pacjent, czyli nasz zabytek jest chory i trzeba go leczyć. Skoro tak, to musimy teraz ustalić, jakimi metodami.

Tadeusz Goc - burmistrz Strzelec Opolskich
- To, co przedstawili studenci w swoim raporcie jest zatrważające. Byliśmy przekonani, że kościółek jest po remoncie i przetrwa kolejne dziesiątki lat. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że jest w tak złym stanie. Oczywiście gmina włączy się w jego renowację, ale trzeba znaleźć kilka różnych źródeł finansowania. W grę wchodzą m.in. pieniądze z gminy, unijne i ministerialne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska