Kreatywne Niemowlę, czyli jak pobudzić wyobraźnię dziecka

Anna Konopka
Anna Konopka
Podczas kreatywnych zajęć w bibliotece pedagogicznej w Opolu znakomicie bawiły się nie tylko dzieci, ale też ich mamy.
Podczas kreatywnych zajęć w bibliotece pedagogicznej w Opolu znakomicie bawiły się nie tylko dzieci, ale też ich mamy. Inkubator Inspiracji/Izabela Stefańska
Wyrób domowej plasteliny i farby był tematem ostatnich zajęć w bibliotece pedagogicznej. W ruch poszły rozmaite składniki spożywcze, jak mąka i olej, jako narzędzie twórcze pojawiły się nawet szyszki.

- Z plasteliny dzieci z małą pomocą rodziców zrobiły sensoryczne "pędzle", którymi malowały po naszym płóciennym "stole" - mówi Izabela Stefańska z Inkubatora Inspiracji, arteterapeutka, pedagog twórczości i coach, prowadząca warsztaty w bibliotece.

Autorka warsztatów przyznaje, że pomysł na przeprowadzenie takich zajęć zrodził się z potrzeby serca i zapewnienia optymalnych warunków rozwoju także jej dzieciom.

- Zajęcia prowadzę razem z moją 3-letnią córką oraz 3-miesięcznym synem. Pracując w grupie zajmujemy się moim autorskim podejściem do działań plastycznych, czyli plastyką sensoryczną. Skupiamy się na kolorowym stymulowaniu zmysłów, a poprzez to dzięki stymulowaniu odpowiednich ośrodków w mózgu wpływamy na rozwój połączeń nerwowych. Pracując np. z plasteliną wspieramy m.in. rozwój mowy oraz ruchu - dodaje.

Na czwartych z rzędu zajęciach była pani Kamila Krokoczyńska z córeczką.

- Moja Malina ma 11 miesięcy i bardzo chętnie się tu bawi z innymi dziećmi. W domu mało kto jest w stanie pozwolić sobie na taki twórczy bałagan, poza tym wspólne sprzątanie to też niezła zabawa - mówi pani Kamila. - Ja traktuję te warsztaty jako okazję do spotkań z innymi mamami, dzielenia się radami i spostrzeżeniami na temat rozwoju naszych dzieci - dodaje.

Podobne zdanie ma pani Alicja Morawska-Rubczak, która do biblioteki przyszła z Zuzą.

- Super zajęcia. Uważam, że takich wydarzeń powinno odbywać się w Opolu jeszcze więcej. Rozwijanie kreatywności u dzieci jest niezwykłe. Dla mnie najcenniejsze jest to, że moja Zuza spotyka tu inne dzieci w bardzo różnym wieku i one mogą pobyć razem, to ogromna zaleta. Nawet jeśli nie weźmie ciastoliny do ręki, a będzie bawiła się szyszką jak teraz, to jestem zachwycone, że jesteśmy tutaj - mówiła pani Alicja.

Prowadząca zajęcia podkreśla, że podczas warsztatów w świat dzieciństwa od samych maluchów jeszcze chętniej oddają się rodzice, w tym ona sama.

- Od nowa się ciapię w farbach, maluję. Widzę, że podobnie robią inni rodzice, którzy tu przychodzą. To świetna forma spędzania czasu i oderwania się od codziennych obowiązków, a przede wszystkim wspierania rozwoju dzieci - mówi Izabela Stefańska.

Pierwsze tego typu warsztaty odbyły się w bibliotece pedagogicznej podczas Festiwalu Arteterapii.

- Przyszło sporo osób i jest zapotrzebowanie na tego typu aktywność dla dzieci, więc akcję powtórzyliśmy podczas kolejnych ośmiu warsztatów. Na razie robimy przerwę, ale ze względu na zainteresowanie rodziców od września warsztaty będą prowadzone cyklicznie. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do śledzenia Inkubatora Inspiracji na Facebooku - kończy Izabela Stefańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska