Nie kupuj wczasów, których nie ma

Redakcja
pl.123rf.com
W internecie pojawiły się oferty fikcyjnych ośrodków wypoczynkowych. Ludzie wpłacają oszustom zaliczki za pobyt.

Zanim kupisz w sieci

Zanim kupisz w sieci

Sprawdź na mapach w internecie - na przykład na mapach Google można sprawdzić lokalizacje rzekomego pensjonatu czy innych kwater i obejrzeć obiekt.

Korzystaj z rządowych przeglądarek ośrodków wakacyjnych, weryfikując tam: hotele, motele, pensjonaty, schroniska, domy wypoczynkowe czy kempingi. Informacji o pozostałych miejscach noclegowych szukaj na stronach lokalnych organizacji turystycznych oraz w urzędach gmin.

Nie daj się nabrać na okazyjne ceny i nie rezerwuj w pośpiechu, bo "ofertą jest zainteresowanych wiele innych osób". Nie żałuj czasu na sprawdzenie oferty z internetu.

Twój niepokój powinno też budzić to, że przy danej ofercie podawane są jedynie numery telefonów komórkowych.

Pani Beata zarezerwowała pokój w eleganckim pensjonacie w Łebie, ofertę znalazła na jednym z wakacyjnych portali internetowych. Kolorowe zdjęcia gustownie urządzonego pokoju, doskonałe położenie pensjonatu, okazyjna cena.

Pani Beata czujnie sprawdziła komentarze - same dobre. Zadzwoniła też pod podany numer telefonu - porozmawiała z uprzejmym panem prowadzącym pensjonat. Dokonała rezerwacji, zapłaciła 1000 zł.

Po kilku dniach jeszcze raz chciała zajrzeć na stronę internetową pensjonatu i... nie znalazła jej! Pensjonat był fikcyjny, jego strony fałszywe, a ofiarą oszustwa padła nie tylko pani Beata; inni planujący wypoczynek (oszukanych jest niemal 200 Polaków) w tym "pensjonacie" zapłacili od 400 do 1400 zł przedpłaty. Śledztwo prowadzi policja, za takie oszustwo grozi do 8 lat więzienia.

Sprawdzać? Łatwo powiedzieć

- Sprzedaż przez internet w sezonie wakacyjnym wczasów jest powszechna, a oszustwa coraz częstsze - mówi Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - Kupując przez internet, nie wpłacajmy zaliczek wyższych niż 10%. Radzę sprawdzać oferty z internetu na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki turystyka.gov.pl, gdzie znajduje się ewidencja rejestrowanych w urzędach marszałkowskich podmiotów prowadzących działalność noclegową. W urzędzie można też sprawdzić opinie na temat konkretnego ośrodka.

Tyle że w ewidencjach urzędów marszałkowskich nie znajdziemy wszystkich legalnych ofert noclegowych. W województwie opolskim podmiotów prowadzących działalność noclegową jest ponad 300, zaś w rejestrze marszałkowskim - ponad 70.

- Sprawujemy nadzór nad takimi obiektami jak hotele, motele, pensjonaty, ale już nie nad ośrodkami agroturystycznymi i kwaterami prywatnymi - wyjaśnia Bartosz Ostrowski z departamentu sportu i turystyki UMWO. - Istnienie tych obiektów należy sprawdzać w gminach właściwych terytorialnie.

Trzeba więc klikać i dzwonić do co najmniej dwóch urzędów, zanim dokona się płatnych rezerwacji.

- Oszuści internetowi potrafią budować bazę pochlebnych opinii na temat fikcyjnego obiektu - mówi podinspektor Jarosław Dryszcz z KW Policji w Opolu. - Jeśli sprawdzamy komentarze, to na kilku tematycznych stronach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska