Ogromny spadek liczby uczniów w powiecie oleskim

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Najlepsze wyniki w naborze zanotował Zespół Szkół w Oleśnie. W porównaniu z ubiegłym rokiem będzie miał tylko o 3 uczniów mniej.
Najlepsze wyniki w naborze zanotował Zespół Szkół w Oleśnie. W porównaniu z ubiegłym rokiem będzie miał tylko o 3 uczniów mniej. Mirosław Dragon
W tym roku oleskim szkołom ponadgimnazjalnym nie udało się przyciągnięć uczniów spoza powiatu. Od 1 września w szkołach będzie aż o 185 uczniów mniej!
Tłumy gimnazjalistów przewijające się przez targi są okazją dla powiatowych liceów, techników i zawodówek do zareklamowania się.  Z powodu niżu demograficznego z roku na rok liczba absolwentów gimnazjów się zmniejsza. Zabiega o nich siedem szkół ponadgimnazjalnych z powiatu. W czerwcu szkoły te opuści 847 maturzystów i absolwentów, a na ich miejsce jest tylko 610 osób kończących gimnazja w powiecie. Żeby uzmysłowić sobie przepaść demograficzną, wystarczy wspomnieć, że w 2005 roku w szkołach powiatowych było w  sumie 3810 młodzieży. Aktualnie jest ich 2694, a w nowym roku może być o dwieście osób mniej.Władze powiatu zapewniają mimo to, że żadna ze szkół nie jest przeznaczona do zamknięcia.- Przekazaliśmy tylko dyrektorom wytyczne, że w dwukierunkowych technikach na jednym kierunku musi być minimum 15 osób - mówi wicestarosta Stanisław Belka. - W przeszłości bywało bowiem, że dopuszczaliśmy mniejszą ilość osób, później uczniowie jeszcze się wykruszali i w efekcie zostawialiśmy z 5-osobową grupą.Gospodarzem targów był oleski ogólniak, czyli Zespół Szkół w Oleśnie. Stoiska były w nowo wybudowanej hali sportowej przy szkole.- Nasza hala pełni rolę nie tylko sali sportowej, ale także centrum wystawienniczo-handlowego, tutaj organizowane są targi i wystawy - mówi Marek Leśniak dyrektor Zespołu Szkół w Oleśnie. Oleski ogólniak (na zdjęciu) kusi grupami międzyoddziałowymi (w których uczniowie mają rozszerzone zajęcia przygotowujące na studia) oraz klasą sportową. W Zespole Szkół w Oleśnie uczy się aktualnie 340 uczniów.

Szkoły z powiatu oleskiego walczą o uczniów [zdjęcia]

- Nabór jest dobry, ale nie aż tak dobry, na jaki mieliśmy nadzieję - mówi wicestarosta oleski Stanisław Belka.

Co roku powiatowym szkołom oprócz absolwentów miejscowych gimnazjów udawało się także przyciągnąć 10-15 procent dodatkowych uczniów z powiatów ościennych.

W tym roku absolwentów naszych gimnazjów było 599, a do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych zapisały się 602 osoby, czyli tyko o trzy osoby więcej.

- Granice powiatów są coraz szczelniejsze, w czasach niżu demograficznego każdy powiat zabiega, aby uczniowie zostali na miejscu - dodaje Stanisław Belka.

Najlepsze wyniki w naborze zanotował Zespół Szkół w Oleśnie. W porównaniu z ubiegłym rokiem ma tylko o 3 uczniów mniej.

Zespół Szkół w Oleśnie - 106 uczniów w klasach pierwszych (w 2013 roku - 109)
Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie - 150 (było 169)
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie - 72 (było 95, ale będzie jeszcze nabór do gimnazjum dla dorosłych)
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu - 101 (było 113)
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Praszce - 103 (było 116)
I Liceum Ogólnokształcące w Praszce - 33 (było 43)
Zespół Szkół w Gorzowie Śląskim - 36 (było 42, będzie jeszcze nabór do szkoły dla osób dorosłych).

Wprawdzie mogło być dużo gorzej, ponieważ w maju zarząd powiatu w pesymistycznym scenariuszu przewidywał, że pierwszych klas może być tylko 20, a ostatecznie ich 24-25.

- Problem tkwi jednak w tym, że przychodzi tylko 620 uczniów, podczas gdy w czerwcu nasze szkoły ukończyło 787 osób - dodaje Stanisław Belka. - To spadek o 185 osób, czyli tak jakby zniknęła mała szkoła.

Dla budżetu powiatu oznacza to prawie milion zł dotacji mniej. Od 1 września w 7 szkołach powiatowych uczyć się będzie 2529 uczniów.
Ta liczba może się jeszcze zmienić, ponieważ nabór trwa do końca sierpnia. Jeśli nie będzie dodatkowych uczniów, w przyszłym roku może wrócić temat reorganizacji oświaty. W najgorszej sytuacji jest I LO w Praszce. Szkoła na Kaliskie ma chętnych na otwarcie praktycznie tylko jednej klasy.

W ZS w Gorzowie Śląskim może zniknąć jedyna w powiecie oleskim klasa o profilu rolniczym. Do technikum mechanizacji rolnictwa zapisało się tylko 10 osób.

Mogą być też problemy z otwarciem klas technikum handlowego w ZSZ w Oleśnie (10 chętnych), a w ZSEiO w Oleśnie technikum logistycznego (12 osób) i technikum hotelarskiego (12 osób).

Tymczasem założenie było takie, że pierwsze klasy będą otwierane jedynie wtedy, kiedy zbierze się 24 uczniów (w klasach dwukierunkowych musi być 30 uczniów).

Władze powiatu wprawdzie nie planowały jednak likwidacji szkół, jednak po obcięciu subwencji oświatowej utrzymywanie 7 szkół może być zbyt kosztowne. Powrócić może m.in. połączenia obu szkół w Praszce.

Z powodu spadku liczby uczniów 4 nauczycieli otrzymało wypowiedzenia, 46 nauczycieli będzie miało obniżony wymiar czasu pracy, a 35 osób będzie miało tylko część etatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska