Więcej dwujęzycznych tablic w Opolskiem? Chce tego mniejszość niemiecka

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zmiany dotyczą ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Zmiany dotyczą ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Radosław Dimitrow
Mniejszość proponuje zmiany w prawie, dzięki którym w części gmin nie trzeba będzie organizować konsultacji społecznych.

Zmiany dotyczą ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Na podstawie jej przepisów w ciągu ostatnich ośmiu lat aż 26 gmin na Opolszczyźnie ustawiło tablice polsko-niemieckie.

Decyzję o ich zamontowaniu podjęli radni poszczególnych gmin bez przeprowadzania konsultacji społecznych. Przepisy przewidują bowiem, że organizowanie głosowania wśród mieszkańców nie jest konieczne, jeżeli przynależność do mniejszości deklaruje powyżej 20 proc. ludzi.

Teraz działacze MN proponują, by obniżyć ten próg do 10 proc. Takiego rozwiązania chcą także inne mniejszości w kraju.

- Chcemy umożliwić stawianie dwujęzycznych tablic także tym gminom, gdzie odsetek mniejszości jest niższy niż 20 proc. - tłumaczy Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej. - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji także pozytywnie patrzy na propozycję zmian.

Takie zmodyfikowanie ustawy skróciłoby drogę do stawiania polsko-niemieckich tablic, bo tam, gdzie mniejszość stanowi mniej niż jedną piątą, nie trzeba będzie organizować konsultacji społecznych. Takie głosowanie wcześniej zorganizowane było np. w Ozimku w minionym roku.

Większość ludzi zagłosowała przeciw. Z kolei w tym roku w Strzelcach Opolskich radni w ogóle nie zgodzili się na przeprowadzenie konsultacji, uznając, że dwujęzyczne tablice podzielą ludzi. Wstrzymało to całą procedurę.

Poseł Galla zauważa, że znowelizowane przepisy porządkują także inne kwestie.

- Umożliwiają stawianie dwujęzycznych tablic w miejscach użyteczności publicznej, czyli np. na dworcach - dodaje Galla. - Dotychczas był z tym problem.

Ponadto nowelizacja zakłada, że ludzie będą mogli załatwiać sprawy w starostwach w języku pomocniczym, którym posługują się przedstawiciele mniejszości. Dziś używanie języka niemieckiego w naszym regionie możliwe jest tylko w urzędach gmin, jeśli zamieszkuje je 20 proc. mniejszości. W starostwach nie jest to możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska