Pacjenci wykrywają nadużycia. NFZ nakłada kary na lekarzy

Dariusz Gdesz / Polskapresse
Nowoczesny system elektroniczny, nazywany w skrócie ZIP, działa od 1 lipca ub. roku. Dzięki niemu ubezpieczeni mogą prześledzić historię swoich chorób i leczenia, poznać koszty badań, które im wykonano, poczynając od 2004 roku.
Nowoczesny system elektroniczny, nazywany w skrócie ZIP, działa od 1 lipca ub. roku. Dzięki niemu ubezpieczeni mogą prześledzić historię swoich chorób i leczenia, poznać koszty badań, które im wykonano, poczynając od 2004 roku. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Pacjentka postanowiła zajrzeć do Zintegrowanego Informatora Pacjenta i przetarła oczy ze zdumienia, gdy odkryła, że miała usg tarczycy. Takie nadużycie ją oburzyło i powiadomiła opolski NFZ.

- Przeprowadzona przez nas kontrola potwierdziła, że faktycznie zapisy w dokumentacji medycznej, sporządzonej w poradni endokrynologicznej, są rozbieżne z tym, co oznajmiła pacjentka - mówi Beata Cyganiuk, naczelnik wydziału organizacyjnego i rzecznik prasowy NFZ w Opolu. - Badania nie było.

Inna Opolanka dowiedziała się z ZIP-u, że odebrała z firmy usługowo-handlowej gorset ortopedyczny, tzw. kołnierz na szyję, który kosztuje 500 zł. Tymczasem taki sprzęt nie był jej potrzebny i nigdy się po niego nie zgłosiła.

- Podczas kontroli placówki, która wystawiła to zlecenie, nasi pracownicy ustalili, że w historii choroby tej pani w ogóle nie odnotowano zlecenia na gorset - wyjaśnia Beata Cyganiuk. - Wówczas osoba wystawiająca rzekome zlecenie oświadczyła, że jej podpis został sfałszowany. Skontrolowaliśmy także firmę wydającą sprzęt medyczny. Jej kierownictwo nie potrafiło jednak precyzyjnie wyjaśnić, jak doszło do tej sytuacji. Przedstawiło tylko dokumenty, potwierdzające wydanie gorsetu.

29 tysięcy Opolan spośród 885 tys. ubezpieczonych ma dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta

Nowoczesny system elektroniczny, nazywany w skrócie ZIP, działa od 1 lipca ub. roku. Dzięki niemu ubezpieczeni mogą prześledzić historię swoich chorób i leczenia, poznać koszty badań, które im wykonano, poczynając od 2004 roku.

Mogą sprawdzić, czy placówki medyczne prowadzą dokumentację uczciwie i rzetelnie. W ZIP są ujęte tylko te przychodnie i szpitale, które mają kontrakt z NFZ.

Do wtorku do opolskiego oddziału funduszu wpłynęły zgłoszenia od 64 pacjentów z regionu, którzy po zarejestrowaniu się w systemie, wykryli nadużycia i błędy.

- Na podstawie tych sygnałów przeprowadziliśmy 15 kontroli, w 4 przypadkach wysłaliśmy do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - informuje Beata Cyganiuk. - Było ponadto 13 zgłoszeń o charakterze technicznym oraz wskazanie na różne nieprawidłowości.

Po skargach od pacjentów opolski NFZ zakwestionował udzielone porady i badania za kwotę ponad 8,5 tysiąca złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska