Serce wielu opolan jest w złej kondycji i wymaga kuracji

Redakcja
Żeby ludzie byli aktywni, czasem trzeba ich do tego zachęcić. Na zdjęciu: Opolanie w różnym wieku, którzy w 2013 r. na wyspie Bolko wzięli udział w IIIMarszu po Zdrowie.
Żeby ludzie byli aktywni, czasem trzeba ich do tego zachęcić. Na zdjęciu: Opolanie w różnym wieku, którzy w 2013 r. na wyspie Bolko wzięli udział w IIIMarszu po Zdrowie. Sławomir Mielnik
U co siódmego mieszkańca Opola jest tak zmęczone i spracowane, jakby jego właściciel miał 6 lat więcej. Dobra informacja jest taka, że można je "odmłodzić".

Z bezpłatnych badań, które odbyły się w Opolu na początku sierpnia, skorzystało 666 osób. W specjalnie przystosowanym busie, który stanął na pl. Wolności, najpierw pielęgniarki zmierzyły wszystkim ciśnienie tętnicze krwi, a potem u każdego zbadały wiek serca.

- Posłużyła do tego specjalna aplikacja, która pozwala stwierdzić, czy u danej osoby istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu - wyjaśnia Joanna Sobieska z biura prasowego kampanii "Ciśnienie na życie". - Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego.

O dużym zagrożeniu można mówić już wtedy, gdy wiek serca przekracza wiek metrykalny o pięć lat. W przypadku opolan był on o rok wyższy.

Celem ogólnopolskiej kampanii "Ciśnienie na życie" nie jest straszenie Polaków, tylko przekonanie ich do dbania o swoje zdrowie. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że wiek serca można obniżyć. Wystarczy zmienić dietę i styl życia na bardziej zdrowy.

Ważne

Ważne

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg) Jeśli pomiar ten przewyższa normę, może to być pierwszy sygnał pogarszającego się stanu zdrowia. Wymaga to konsultacji z lekarzem. Lepiej nie zwlekać!

Wiek serca ocenia się po zbadaniu ciśnienia, zmierzeniu obwodu brzucha i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem o przebytych chorobach i zażywanych lekach.

Innowacyjną aplikację stworzyli eksperci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To pierwsze na taką skalę badanie w Europie.

- Podstawą profilaktyki chorób układu krwionośnego są regularne, a nie okazjonalne pomiary ciśnienia tętniczego krwi - podkreśla dr Zdzisław Juszczyk, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog, szef Szpitala im. św. Elżbiety w Białej. - A w przypadku wykrytego nadciśnienia konieczne jest systematyczne zażywanie odpowiednich leków, do końca życia. Niestety, niektórzy, kiedy ciśnienie im się unormuje, przerywają terapię. Popełniają ogromny błąd.

Pojedynczy pomiar ciśnienia trwa około trzech minut, to nic nie boli, a może przedłużyć życie o lata - to jedno z przesłań trwającej kampanii.

Obniżeniu wieku serca sprzyja też pozbycie się otyłości oraz dbałość o utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Pomoże w tym skutecznie ograniczenie lub wykluczenie z posiłków tłuszczów zwierzęcych, a wprowadzenie na ich miejsce tłuszczów roślinnych.

Konieczne jest wzbogacenie codziennej diety w dużą ilość warzyw. - Bezwzględnie należy rzucić palenie papierosów i zadbać o aktywność fizyczną - dodaje dr Juszczyk.

Wiele osób zaczyna mierzyć ciśnienie np. dopiero po zawale. Tymczasem trzeba to robić, gdy jeszcze nic nam nie dolega, profilaktycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska