Młodzi Polacy o sobie: "stracone pokolenie"

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Aż 63 proc. młodych ludzi uważa, że po szkole nie znajdą w kraju pracy. 33 proc. zakłada, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie wyjazd za granicę, więc przestali się interesować obietnicami polityków. Tak fatalnych nastrojów wśród młodych nie było od 20 lat – pokazuje raport CBOS-u. Kamil, Marcin, Miriam, Martyna i Seweryn z Siedlca, Poznowic (pow. strzelecki) i Ozimka przyznają:– Nie chcemy stąd wyjeżdżać, ale za coś trzeba żyć.
Aż 63 proc. młodych ludzi uważa, że po szkole nie znajdą w kraju pracy. 33 proc. zakłada, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie wyjazd za granicę, więc przestali się interesować obietnicami polityków. Tak fatalnych nastrojów wśród młodych nie było od 20 lat – pokazuje raport CBOS-u. Kamil, Marcin, Miriam, Martyna i Seweryn z Siedlca, Poznowic (pow. strzelecki) i Ozimka przyznają:– Nie chcemy stąd wyjeżdżać, ale za coś trzeba żyć. Radosław Dimitrow
Co czwarty absolwent polskiej szkoły uważa, że należy do straconego pokolenia. Tak dużych obaw o przyszłość młodzi Polacy nie sygnalizowali od czasu transformacji.

Badania nastrojów wśród młodzieży przeprowadzane są w kraju od początku lat dziewięćdziesiątych, ale po raz pierwszy wypadły aż tak źle.

Prawie dwie trzecie młodych ludzi (63 proc.) nie widzi w kraju perspektyw na pracę i uważa, że po skończeniu szkoły pójdą na bezrobocie.

Co prawda podobne opinie panowały wśród absolwentów szkół już w 2003 roku (67 proc.), ale wtedy młodzież miała inne nastawienie do rozwiązania tych problemów.

Aż 33 proc. młodych ludzi deklarowało, że w przypadku kłopotów z pracą będą kontynuować naukę lub założą własną firmę. Dziś myśli o tym już tylko 20 proc., a 33 proc. osób deklaruje, że po prostu wyjedzie za granicę.

- Nie chciałbym tego robić, ale będę musiał, jeżeli tutaj nie będę miał za co żyć - tłumaczy Seweryn Grobarek z Siedlec pod Strzelcami Opolskimi. - Niektórzy znajomi - tak jak mój kolega, który kończy szkołę na kierunku mechanika - w ogóle nie liczą na pracę w kraju. Od razu założyli, że stąd wyjadą.

Z podobnym nastawieniem szkoły kończy aż 15 proc. absolwentów. Dla porównania w 2003 roku wyjazd za granicę planowało z góry tylko 5 proc. młodych osób.

Nastroje wśród młodzieży są tak złe, że aż jedna trzecia z nich przestała się interesować polityką, wychodząc z założenia, iż i tak nikt w kraju nie jest im w stanie pomóc. W rezultacie 92 proc. badanych uważa, że obietnice polityków to tylko puste słowa.

- Ojciec uświadomił mi niedawno, że on w moim wieku, czyli jako 25-latek, zaczął budowę własnego domu, w którym dzisiaj mieszkamy - mówi Maciej Jankowski z Kędzierzyna-Koźla. - Ja mogę o tym pomarzyć, bo oszczędności nie mam, a ponieważ pracuję na umowę-zlecenie, nie dostanę nawet kredytu.

Aż 23 proc. młodych osób podpisuje się obecnie pod stwierdzeniem, że należy do "straconego pokolenia". Dla porównania: jeszcze w 2008 roku takie przekonanie panowało wśród 11 proc. absolwentów. Wtedy aż 75 proc. badanych uważało, że po szkole stoją przed szansą na lepsze życie niż ich rodzice. Dzisiaj myśli tak tylko 52 proc. ankietowanych.

Raport o nastrojach opublikowało Centrum Badania Opinii Społecznej wspólnie z Krajowym Biurem do spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska