Na niebie tworzy się front walki na prognozy

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Nowy komercyjny radar meteorologiczny na razie stoi na platformie testowej. Na właściwy maszt trafi we wrześniu br.
Nowy komercyjny radar meteorologiczny na razie stoi na platformie testowej. Na właściwy maszt trafi we wrześniu br. Archiwum inwestora
W województwie śląskim prywatna firma postawiła radar meteo, który zasięgiem obejmuje też Opolszczyznę. Będzie konkurował ze sprzętem IMGW.

Pierwszy radar meteo, który umożliwia wykrywanie gwałtownych zjawisk pogodowych, stanął niedawno w Goczałkowicach Zdroju.

Swoim zasięgiem obejmuje jednak nie tylko województwo śląskie, ale także opolskie i małopolskie. Radar działa w paśmie X, które wykorzystywane jest m.in. przez sprzęt wojskowy. Za inwestycją stoi firma Ecoclima z Katowic, która zamierza konkurować z państwowym IMGW w zakresie dostarczania ludziom informacji o zagrożeniach.

- Radar jest obecnie najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w kraju - mówi Dawid Łepko z firmy Ecoclima. - Dodatkowo urządzenie współpracuje z detektorem burzowym, co daje bardzo precyzyjne prognozy i ostrzeżenia.

Firma we współpracy z wójtami i burmistrzami zamierza stworzyć system, dzięki któremu ludzie byliby powiadamiani, np. za pomocą SMS-ów, o zbliżającym się oberwaniu chmury, śnieżycy, burzy lub gradobiciu. Inwestor liczy, że gminy będą skłonne zapłacić za informacje, dzięki którym ludzie zdążą np. wynieść cenne rzeczy z piwnic, zanim zostaną zalane lub przeparkować samochody spod drzew.

Podobny system działa już w niektórych gminach, ale w oparciu o dane z IMGW, który często przekazuje informacje dla całego województwa w dużym przedziale czasowym.

W tym przypadku firma zapewnia, że jest w stanie wskazać konkretne miasto lub gminę, w której należy spodziewać się żywiołu. Budowę kolejnego radaru firma planuje w woj. dolnośląskim, co dodatkowo zwiększy precyzję prognoz.

Niezależnie od inwestycji firmy Ecoclima swój radar na Opolszczyźnie planuje także postawić IMGW, na Górze św. Anny. Jego budowa ruszy jeszcze w tym roku.

- Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2015 roku - poinformowała Joanna Kurasińska z agencji, która odpowiada za przekazywanie informacji ws. inwestycji.

Na razie dane z prywatnego radaru meteo można śledzić w internecie pod adresem: radardlaslaska.pl/map.php. Firma zaznacza jednak, że urządzenie jest obecnie w fazie testów. W pełni zacznie działać od września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska