Wymiana licznika. Za prąd zapłacimy tyle, ile go zużyjemy. Bez prognoz

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Z tradycyjnych liczników stan zużycia prądu spisują kilka razy w roku inkasenci.
Z tradycyjnych liczników stan zużycia prądu spisują kilka razy w roku inkasenci. Archiwum
Od 2015 roku rusza wielka wymiana liczników energii elektrycznej. To będzie rewolucja dla wszystkich jej odbiorców.

Jak zapewnia resort gospodarki, w którym powstało nowe prawo, zmiany będą generalnie na plus.

- Jednym z dobrodziejstw nowego systemu jest to, że zamiast rachunków liczonych na podstawie prognoz zużycia prądu z poprzednich miesięcy, jak to jest teraz, będziemy dostawać rachunki liczone według faktycznego zużycia - wyjaśnia Tomasz Topola, rzecznik prasowy Tauronu Dystrybucji z województw opolskiego i dolnośląskiego.

Jest to możliwe dzięki temu, że tak zwane inteligentne liczniki będą na bieżąco przesyłać do dystrybutora dane o zużywanej przez jego klientów energii.

- Przesył danych odbywać się będzie poprzez sieć elektroenergetyczną, do której podłączone są liczniki - mówi Tomasz Topola. - Na rynku znane są również urządzenia dysponujące możliwością przesyłu danych poprzez drogę radiową lub sieć telefonii komórkowej.

Z tradycyjnymi licznikami takiej możliwości nie ma, bo stan zużycia prądu spisują kilka razy w roku inkasenci, dane dostarczają do dystrybutora i dopiero wówczas naliczane są faktury.

Czytaj też**Od sierpnia nowe rachunki za gaz. Duże zmiany**

Jak wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki, do 31 grudnia przyszłego roku ma zostać zamontowanych w kraju nie mniej niż 5 proc. nowych urządzeń, do końca grudnia 2016 roku - nie mniej niż 15 procent, 2017 - 25 proc., 2018 - 40 proc., 2019 - 60 proc., a do 31 grudnia 2020 roku - nie mniej niż 80 proc.

Wśród polskich firm energetycznych zajmujących się dostawą energii liderem pod względem liczby wymienionych liczników jest firma Energa-Operator SA, która zamontowała już ponad 400 tysięcy inteligentnych urządzeń pomiarowych wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną i informatyczną, m.in. w Drawsku, Władysławowie, Helu i Kaliszu.

- System działa, wszystko się udało, a nasi odbiorcy mają większy komfort, bo nie muszą już czekać na inkasenta ani umawiać się z nim na spisanie licznika - wyjaśnia Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy Energa-Operator SA.

Od 2015 roku wymiana liczników energii elektrycznej

Nie wiadomo dokładnie, kiedy nowe liczniki będą montowane na Opolszczyźnie. Tauron Dystrybucja przygotowuje się właśnie do pilotażów nowego systemu.

- Jesteśmy na etapie analizy rynku i wyboru firmy, która dostarczy urządzenia pomiarowe - wyjaśnia Tomasz Topola, rzecznik prasowy Tauronu Dystrybucji z województw opolskiego i dolnośląskiego. - Ale oczywiście będziemy trzymali się harmonogramu przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki.

Jak szacuje resort, koszt wymiany liczników na inteligentne ma kosztować 4 mld zł, część kosztów poniosą gospodarstwa domowe w ramach rachunków za prąd (szacuje się, że będzie to kilka złotych miesięcznie).

Entuzjaści nowego prawa twierdzą, że korzyści będą większe od kosztów, bo nowe urządzenia ulepszą zarządzanie siecią i pozwolą zaoszczędzić energię. Na przykład badania przeprowadzone w 12 miesięcy po instalacji nowego systemu w Kaliszu wskazały na nawet 10-procentową możliwość redukcji strat technicznych, będących skutkiem zjawisk fizycznych towarzyszących przepływowi energii przez sieć oraz strat handlowych.

- Na ograniczenie strat złożyło się wiele czynników, m.in. wyeliminowaliśmy proceder nielegalnego poboru energii, zniknęły błędy przy odczytywaniu liczników, mniej energii zużywa też cały system - mówi Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy Energa-Operator SA.

Rzecznik dodaje, że dzięki modernizacji sieci urządzeń pomiarowych niższe rachunki płacą też odbiorcy.

- Wprowadziliśmy bowiem nowe taryfy, bardziej dopasowane do potrzeb odbiorców - informuje Alina Geniusz-Siuchnińska. - Bo inteligentne liczniki bardzo precyzyjnie pokazują, w których godzinach dany odbiorca pobiera najwięcej energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska